Browar Czarnków wygrał plebiscyt 25-lecia

Browar Czarnków okazał się bezkonkurencyjny i w cuglach wygrał nasz plebiscyt na browar 25-lecia.

Na Browar Czarnków oddanych zostało 10612 głosów. Drugi w kolejności Browar Grodzisk zyskał 5492 głosy. Trzecie miejsce z 2439 głosami zajął Browar Fortuna Miłosław. Kolejne miejsca przypadły: Browarowi Gontyniec - 965 głosów, Browarowi Krotoszyn - 810 głosów, Brovarii Poznań - 764 głosy, Browarowi Kaliskiemu- 494 głosy, Browarowi Niechanowo - 145 głosów .

Zobacz też: Plebiscyt na browar 25-lecia
Zwycięski, czarnkowski browar ma dwustuletnią historię. Browar w Czarnkowie istniał bowiem w roku 1800. Budynki obecnego zakładu wzniesione zostały na miejscu dawnego zamku Nałęczów-Czarnkowskich. W przeszłości browar nosił różne nazwy. Niektóre nawiązywały do czarnkowskiego zamku: Schlossbraurei i Browar Zamkowy w Czarnkowie.

W 1945 roku browar został przejęty przez Armię Czerwoną i przez kilka miesięcy znajdował się pod nadzorem wojskowym. W tym samym roku został znacjonalizowany i przekazany spółdzielni Robotnik. Po likwidacji spółdzielni w1950 browar w Czarnkowie stał się częścią Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych w Poznaniu, a następnie Wielkopolskich Zakładów Piwowarskich w Poznaniu. W styczniu 1989 roku wszedł w skład PGR Brzeźno, a po po likwidacji tego kombinatu rolnego w 1992 roku przeszedł na własność Skarbu Państwa.

W latach dziewięćdziesiątych browar został przeznaczony do prywatyzacji. Zakład kilkakrotnie bezskutecznie usiłowano sprywatyzować. W końcu w grudniu 2010 roku nabywcą zakładu piwowarskiego w Czarnkowie została spółka Browar Gontyniec Sp. z o.o.

Browar Czarnków może wytwarza 30tysięcy hektolitrów piwa rocznie, choć jego zdolności wytwórcze są większe o 20 tys. hektolitrów. Produkuje dwa gatunki piwa dolnej fermentacji: jasne i ciemne. Sprzedawane one są w małych pękatych butelkach typu steine.

Warto zaznaczyć, że Browar Czarnków stosuje wyłącznie dawne metody produkcji i klasyczne urządzenia piwowarskie.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.