Wśród wydatków inwestycjynych są pieniądze na budowę trasy tramwajowej na Naramowice Wśród wydatków inwestycjynych są pieniądze na budowę trasy tramwajowej na Naramowice

Wśród wydatków inwestycjynych są pieniądze na budowę trasy tramwajowej na Naramowice. (© wizualizacja/Urząd Miasta Poznania)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zgodnie z założonym budżetem miasta w 2018 r. Poznań wyda na inwestycje 850 mln zł. Chodzi m.in. o rozpoczęcie budowy trasy tramwajowej na Naramowice, ale nie tylko.

- Nie kierowałem się elementami wyborczymi konstruując budżet miasta. O kampanii pomyślę w sierpniu lub we wrześniu - przyznaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Jak wygląda projekt budżetu Poznania na przyszły rok?

Jak tłumaczy prezydent charakteryzuje do roztropność inwestycyjna, a także poprawianie komfortu życia mieszkańców.

- Inwestycje miasta mają być także impulsem dla tych prywatnych. Widać to już przy rewitalizacji ul. Święty Marcin, gdzie sektor prywatny wyłoży ponad 90 mln zł - mówi J. Jaśkowiak.

Zwiększone wydatki na inwestycje, które mają wynieść w przyszłym roku 849 mln zł (wzrost o 314 mln w porównaniu do 2017 r.) spowodują jednak, że mocno wzrosną wydatki - do poziomu 3,9 mld zł. Choć wzrosną również dochody (o 2,1 proc.) do poziomu 3,5 mld zł, to deficyt budżetowy ma wynieść 415 mln zł.

- O tyle też wrośnie zadłużenia Poznania na koniec 2018 r. Dziś znajduje się ono na poziomie 1,2 mld zł - informuje Barbara Sajnaj, skarbnik miasta.

Dzień Czystego Powietrza Krotoszyn 2017 - zobacz wideo:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Co z tramwajem?


Wśród kluczowych inwestycji znajdą się te drogowe i związane z komunikacją publiczną. Pochłoną one 380 mln zł. To przede wszystkim I etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice, od pętli Wilczak do Naramowic, na której realizację planuje się przeznaczyć 19 mln zł.

- Ten projekt musiał być odpowiednio przygotowany. W połowie przyszłego roku będą już wykonywane prace budowlane i wycinkowe, wyburzymy także bloki, które znajdują się na planowanej trasie - mówi prezydent Poznania.

Również w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 (5 mln zł), przebudowa trasy tramwajowej Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do Unii Lubelskiej i korektą układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje (63 mln zł). Ważny będzie również rozpoczęcie II etapu budowy parkingów Park&Ride na Strzeszynie, Starołęce i przy ul. Św. Michała (5 mln zł). Kolejny raz zaplanowano spore wydatki na przebudowę ul. Folwarcznej (25 mln). Spore środki ma pochłonąć przebudowa mostu Lecha (25 mln zł). Jak zapowiada skarbnik, rozpoczną się też prace projektowe związane z powstaniem tunelu pod torami na ul. Grunwaldzkiej (1,5 mln zł). Nie wiadomo co stanie się jednak z zapowiadaną przebudową ul. św. Wawrzyńca.

- Ta inwestycja, podobnie jak ul. Dolna Głogowska jest dla nas bardzo istotna. Prowadzimy cały cza trudne rozmowy z inwestorami - podkreśla J. Jaśkowiak.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Zla (gość)

Ten tramwaj to jakiś nie wypal. Nie rozumiem dlaczego jego trasa będzie przebiegać tak blisko bloku na os Kosmonautow, oraz dlaczego droga rowerowa i hodnik jest pomiędzy ulica a tramwajem????????