Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

By wakacje były bezpieczne

Redakcja
Zaledwie dwa procent utonięć w Wielkopolsce jest wynikiem brawury. Jednak w czasie wakacji w naszym regionie co roku tonie kilkanaście, najczęściej młodych ludzi.

Policyjne statystyki pozwalają stwierdzić, że utonięcia w Wielkopolsce najczęściej zdarzają się w jeziorach, w niedziele między godziną 14 a 22. Wśród przyczyn utonięć wymienić należy kąpiel w miejscu niedozwolonym – 37 proc, wywrócenie łodzi – 9 proc, brak opieki nad dziećmi – 5 proc. Niestety, nie udaje się ustalić prawie 40 proc. przyczyn wszystkich utonięć.

Czy w tym roku po wakacjach zmuszeni będziemy do przeprowadzenia podobnej ponurej statystyki? Policjanci zapewniają, że będą robić wszystko, by wakacje 2009 były bezpieczne. I to nie tylko nad wodą. Dlatego przede wszystkim stawiają na prewencję. W całym województwie funkcjonują specjalne grupy informacyjno-prewencyjne, których zadaniem jest m.in. kontrolowanie placówek letniego wypoczynku, spotykanie się z odpoczywającą tam młodzieżą i dziećmi oraz przestrzeganie przed zagrożeniami.

W zeszłym roku policjanci skontrolowani m.in. 1917 autobusów i samochodów wiozących dzieci na letni wypoczynek. Odwiedzili także 125 ze 130 odbywających się w Wielkopolsce obozów, 103 ze 190 kolonii oraz 103 ze 357 innych form wypoczynku (w tym półkolonii).

- W tym roku takich kontroli będzie jeszcze więcej, jednak bardzo ważne jest dotarcie do tych dzieci, które nie uczestniczą w zorganizowanych formach wypoczynku i nie będą w związku z tym miały okazji prewencyjnego spotkania z policjantem – mówi nadkom. Alicja Godyla-Jasicka z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji.

Dlatego przez cały rok policjanci spotykają się z dziećmi w szkołach i przy każdej możliwej okazji rozdają ulotki informujące o bezpiecznych zachowaniach i możliwych zagrożeniach. Ich druk nie byłby możliwy bez finansowej pomocy poznańskiego Urzędu Marszałkowskiego.

We wtorek Marek Woźniak, przekazał wielkopolskim policjantom 39 zestawów multimedialnych o wartości blisko 200 tys. zł. Ma on posłużyć do prowadzenia nowoczesnych szkoleń policjantów z grup informacyjno-prewencyjnych.

- Jeśli policjanci mają dotrzeć do młodych ludzi, muszą wykorzystywać do tego celu nowoczesną technikę i sami szkolić się w efektywny sposób – uzasadnia swoją decyzję Marek Woźniak. – Dysponujemy pewnymi środkami finansowymi, które chcemy rozsądnie zagospodarować, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt. Wierzę, że jednym z takich rozsądnych wydatków jest doposażenie policjantów zapobiegających patologiom.

Jak przyznają policjanci, wakacje to okres bardzo intensywnej pracy dla wszystkich służb. Jak co roku kontrolowane będą wszystkie kąpieliska i obszary przywodne, tereny zielone i ścieżki rowerowe.

- Będziemy także sprawdzać, czy w punktach sprzedaży alkoholu nie mogą go kupić nieletni – zapowiada nadkom. Alicja Godyla-Jasicka. – Odwiedzać będziemy także miejsca masowej rozrywki oraz potencjalnego prostytuowania się dzieci i młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto