Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum onkologii w Tomaszowie leczy, choć bez kontraktu z NFZ

Dagmara Kubczak
Już ponad czterystu pacjentów z całej Polski przyjęło nowo wybudowane Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Maz. A kolejni czekają w kolejce na leczenie. Jeśli zostaną przyjęci, przejdą terapię na wysokim poziomie, bo centrum onkologii w Tomaszowie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczenia nowotworów w Polsce. Jednak CDiTO nadal nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak mówił wczoraj podczas konferencji zwołanej w CDiTO Paweł Paczkowski, prezes firmy Nu-Med, która stworzyła centrum w Tomaszowie, rozmowy wciąż trwają...

Już przeszło 400 pacjentów trafiło do poradni i na oddziały szpitalne w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Maz. I choć placówka działa dopiero od ponad dwóch miesięcy i wciąż nie ma kontraktu z NFZ, to chorych, którzy chcą być leczeni w tomaszowskim centrum terapii onkologicznej jest coraz więcej. Niezależnie jednak od negocjacji, centrum leczy pacjentów, choć ze względu na brak kontraktu z NFZ nie ma ku temu pełnych praw.

- Nie jesteśmy jednostką, która w powszechnym systemie ubezpieczeń ma możliwość dania pełnej usługi medycznej dla pacjenta - tłumaczy Paweł Paczkowski, wiceprezes firmy Nu-Med, która stworzyła centrum. - Jednak zgodnie z art. 15 ustawy o działalności leczniczej, mamy obowiązek udzielenia świadczenia zdrowotnego każdemu pacjentowi, który potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.

Od kiedy CDiTO rozpoczęło swoją działalność, trafiło do niego już przeszło czterystu pacjentów. W poradniach przyjęto ich 317, a na oddziały szpitalne i do leczenia ambulatoryjnego trafiło 120 pacjentów, którzy skorzystali tu z radioterapii czy chemioterapii. Na przyjęcie czeka ponad 40 kolejnych osób.

- Mamy bardzo dużo wizyt i telefonów od pacjentów, którzy proszą o to , by zostać przyjętym - mówi Maria Pytel, dyrektor ds. medycznych i ordynator oddziału radioterapii. - Mamy sporą grupę pacjentów spoza województwa łódzkiego. Pacjenci przyjeżdżają tu przede wszystkim z województwa mazowieckiego czy śląskiego, bo chcą się leczyć w naszym ośrodku, pod okiem naszych specjalistów.

To właśnie pacjenci i organizacje pozarządowe, które przyłączyły się do współpracy z CDiTO, stworzyli petycję, która ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisy pod dokumentem zbiera już m. in. tomaszowskie Stowarzyszenie Amazonek. Między innymi właśnie ta petycja ma pomóc w staraniach pacjentów i kadry medycznej o kontrakt z NFZ.

- Przyjechałem tu na leczenie z Opola - mówi jeden z pacjentów centrum onkologii. - Trudno jest dostać się na onkologię u nas w szpitalu. A tu warunki są bardzo dobre, nie widziałem jeszcze takiego szpitala. Czuję się tu o wiele lepiej - dodaje.

CDiTO w Tomaszowie Maz. to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Polsce. Zadbano w nim o wysoki standard sal chorych i wyposażenie oddziałów szpitalnych. Centrum wyposażone jest m. in. w najwyższej klasy akceleratory.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z OTWARCIA CDiTO: Otwarto CDITO w Tomaszowie

Utrzymanie takiego ośrodka kosztuje w granicach 10 milionów złotych rocznie. Jeśli centrum nie podpisze kontraktu z NFZ, nie będzie możliwości kontynuowania leczenia pacjentów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto