Spadają ceny mieszkań na rynku wtórnym

Spadają ceny mieszkań na rynku wtórnym. W ostatnim okresie jedne z największych spadków zanotowano w Poznaniu (© FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W pierwszym kwartale 2013 roku ceny nieruchomości mieszkaniowych oferowanych na rynku wtórnym, w większości województw, nadal notowały spadki. Największa różnica między średnią ceną z początku stycznia 2013 i końca marca 2013 wystąpiła w województwie dolnośląskim - cena różniła się o ponad 2,2 proc. Jedynie w wypadku województwa świętokrzyskiego wystąpił wzrost średniej ceny mieszkania - o 1,2 proc.

Biorąc pod uwagę średnią cenę ofertową mkw. mieszkania, w dziesięciu miastach wojewódzkich obserwowano kontynuację spadków cen z zeszłego roku. Największy spadek w przeciągu I kwartału 2013 roku odnotowano m.in.: w Poznaniu - średnia cena na koniec marca 2013 wyniosła 5702 zł, będąc o 2,1 proc. niższa niż na początku roku oraz w Katowicach - średnia cena na koniec I kwartału wyniosła 4128 zł, będąc o 1,6 proc. niższa niż na początku roku. Ceny mieszkań oferowanych na największym rynku wtórnym w kraju - w Warszawie, wzrosły w ciągu całego I kwartału 2013 roku o niespełna 0,5 proc.

Zobacz też: Poznań: Dom na poznańskim Grunwaldzie

Natomiast w sześciu miastach ceny uległy zauważalnym wzrostom. Były to: Warszawa, Olsztyn, Łódź, Kielce, Opole i Gorzów Wielkopolski. Największe wzmocnienie ce-ny metra kwadratowego mieszkania nastąpiło w Olsztynie, dając na koniec marca średnią cenę na poziomie 4683 zł (1,5 proc. więcej niż na początku roku) oraz w Opolu, dając cenę na poziomie 4322 zł (1,4 proc. więcej niż na początku roku).

Około 61 proc. polskich mieszkań z rynku wtórnego, oferowanych w I kwartale 2013 roku do sprzedaży ma ponad 12 lat, reszta to lokale wybudowane w ciągu ostatnich dwunastu lat. W związku z powyższym konieczne jest wprowadzenie pojęcia mieszkań "nowych" i "starych".

Najwięcej lokali ponad- dwunastoletnich proponowano do sprzedaży w województwie łódzkim - 79 proc. całej oferty rynkowej oraz w województwie kujawsko-pomorskim - 74 proc. wszystkich ogłoszeń.

Na drugim biegunie było województwo lubuskie, gdzie około 55 proc. całej oferty sprzedażowej mieszkań na rynku wtórnym dotyczyło lokali, których wiek wynosił maksymalnie dwanaście lat. W przypadku budynków z cegły ich wytrzymałość szacowana jest na przynajmniej 90 lat, budynków o ścianach żelbetowych na około 100 lat. Jednak ostateczna wytrzymałość budynku w głównej mierze zależy od sposobu korzystania z lokalu.


Spadają ceny także na rynku wtórnym nowych mieszkań
Jak kształtowały się ceny na początku roku i teraz na starym i nowym rynku wtórnym mieszkań w Poznaniu.
Największy spadek cen na nowym rynku wtórnym zanotowano w Antoninku. Ceny spadły aż o 3 procent w porównaniu z początkiem roku. Niewiele mniej na Nowym Mieście, bo o 2,9 proc. Potaniały także mieszkania na Jeżycach. W styczniu tego roku na nowym rynku wtórnym metr kosztował 6383 zł, natomiast pod koniec marca - 6300 zł. Jeszcze więcej zaoszczędzili kupujący na starym rynku wtórnym. Na początku roku metr mieszkania był w cenie 5132 zł, natomiast pod koniec marca - 5012 zł. Kto chciałby natomiast kupić mieszkanie na Starym Mieście musi liczyć się ze wzrostem cen w ostatnim kwartale. W styczniu na starym rynku wtórnym metr kosztował 7590 zł, a w marcu - już 7744 zł za metr kw.

Źródło: ceny ofertowe mieszkań z serwisu Dom.Gratka.pl.


Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na poznan@naszemiasto.pl, dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebookuZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:

Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ja (gość)

Do: Dział Promocji Family House
Dotyczy: Trzy poniższe komentarze
Serio? Naprawdę wierzycie, że ludzie są aż tak grubo ciosani żeby nie rozpoznać w waszych komentarzach desperackiej i żałosnej próby reklamy?

radek (gość)

andrzej ma racje. kupowanie mieszkan z plyty na rynku wtornym to szczyt glupoty, tym bardziej, ze nowe mieszkania faktycznie poszly w doł.

inz andrzej (gość)

co z tego, że ceny na rynku wtórnym są niższe? chcecie mieszkać w starej płycie, gdzie na dzień dobry wita nas niesprawna winda i nieszczelne okna? tym bardziej, że na rynku pierwotnym już kupisz mieszkania od 4000zł za metr w samym centrum. Chociazby Family House ma tak tanie ceny, a sa sprawdzoną firma, ktora buduje od lat. Radze wiec sie solidnie zastanowic.