Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chopin po japońsku w Poznaniu

lukaszz
lukaszz
"Chopin nasz współczesny" - tak będzie zatytułowany poznański festiwal, który odbędzie się w dwusetną rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.

Główną ideą organizatorów festiwalu rozpoczynającego się 24 lutego jest to, aby z muzyką Fryderyka Chopina trafić pod przysłowiowe strzechy.

- Postanowiliśmy przedstawić postać Chopina w formie przystępnej dla każdego - mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. - Formy mogą nie raz wydać się dziwne, ale w tym cały urok, aby zaskoczyć publiczność.

Festiwal zacznie się mszą święta odprawioną w intencji wielkiego kompozytora, która w poznańskiej katedrze poprowadzi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Przed koncertem inauguracyjnym, w pierwszym dniu festiwalu o godz. 17.30 w parku Wieniawskiego zostanie ochrzczone zasadzone wcześniej drzewko buku, które otrzyma imię Fryderyka Chopina.

Inną formą oddania czci temu wielkiemu artyście będzie scenografia koncertu inauguracyjnego. Będzie się na nią składać mnóstwo przepięknych tulipanów odmiany nazwanej imieniem Fryderyka Chopina.

Koncert na którym zostaną zaprezentowane interpretacje utworów Chopina, odbędzie się 24 lutego w Auli uniwersyteckiej. Główną atrakcją wieczoru będzie występ 15-letniej Japonki Aimi Kobayashi, zwyciężczyni pianistycznego konkursu Hupera w 2004 r. oraz złotej medalistki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Fryderyka Chopina.

- Na początku, grałam tylko na pianinie w szkole Yamaha, dopiero kiedy dorosłam, kupiliśmy fortepian. W taki sposób zaczyna karierę każdy Japończyk, który chce być pianistą - mówi młoda artystka.-  Sama muzyka Fryderyka Chopina podoba mi się, gdyż czuję że mogę się przez nią wyrazić.

Aimi Kobayashi towarzyszy w Poznaniu także jej nauczycielka.

- Cały proces nauki Aimie, i polepszanie jej umiejętności jest dużym osiągnięciem - mówi Yuko Ninomiya. - Każde z wystąpień, czy to w Nowym Jorku, w Krakowie, czy w Poznaniu, świadczy o postępach które notuje moja podopieczna. Teraz najważniejsze jest jednak to, aby Aimi uniezależniła się ode mnie, wyjechała na studia zagraniczne i zdobyła dobre wykształcenie, no i przede wszystkim nauczyła się języków obcych.

Festiwal zaczyna się 24 lutego i potrwa 8 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto