Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroba Meniere’a - czym jest?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Doświadczasz zaburzeń równowagi i słuchu? Sprawdź, czy nie cierpisz na chorobę Meniere’a!

Choroba Meniere’a spowodowana jest nagromadzeniem płynu ‒ endolimfy ‒ w uchu wewnętrznym, co prowadzi do zaburzenia równowagi oraz słuchu. Stan ten rozwija się w jednym uchu. Chociaż schorzenie dotknąć może każdego, niezależnie od wieku, przeważnie diagnozowane jest u osób w wieku 40-60 lat. Co należy wiedzieć o chorobie Meniere’a?

Przyczyny choroby Meniere’a

W uchu wewnętrznym znajduje się błędnik kostny, który zbudowany jest z błędnika błoniastego wypełnionego endolimfą, czyli specjalnym płynem. Przedsionek jest częścią błędnika, która łączy się z uchem środkowym. W skład struktury wchodzi także ślimak, czyli narząd słuchu, i kanały półkoliste, pozwalające na rejestrowanie zmian pozycji ciała. Endolimfa stymuluje odpowiednie receptory, które przesyłają do mózgu impuls nerwowy z informacją o położeniu ciała. W wyniku nadmiernej kumulacji endolimfy przesył impulsów zostaje zakłócony i zaczynamy odczuwać typowe objawy schorzenia.

Specjaliści mają różne teorie na temat mechanizmów rozwoju choroby Meniere’a. Podczas gdy jedni są zdania, że schorzenie wynika ze wzmożonej produkcji endolimfy, inni podkreślają rolę jej upośledzonego przepływu. Niezależnie od przyczyny, wraz ze wzrostem ciśnienia endolimfy u chorego pojawiają się zawroty głowy oraz problemy ze słuchem.

Część naukowców podaje, że choroba Meniere’a związana jest ze zwężeniem naczyń krwionośnych. Inni sugerują, że wynikać może z zakażenia wirusowego, alergii lub choroby autoimmunologicznej. Z pewnością na jej rozwój wpływ mają uwarunkowania genetyczne.

Symptomy choroby Meniere’a

Objawy schorzenia zlokalizowane są w narządzie słuchu oraz błędniku i mają charakter napadowy. U chorego pojawiają się bóle głowy, zawroty głowy wraz z nudnościami lub wymiotami, szum w uszach, problemy z równowagą oraz uczucie pełności w uchu.

Przed, po lub w trakcie ataku choroby mogą się pojawić zaburzenia słyszenia. Na początku mogą one być tymczasowe i obejmować wyłącznie niskie dźwięki. Wraz z postępem schorzenia objaw ten zwykle się nasila. Tuż po napadzie choroby pacjent doświadcza silnej senności. Niekiedy zawroty głowy są tak silne, że skutkują utratą równowagi lub upadkiem. Podobne zdarzenia nazywa się „atakami kropli”. Problemy z równowagą mogą pojawiać się nawet przez kilka kolejnych dni.

Diagnostyka choroby Meniere’a

Badania diagnostyczne przeprowadza się na oddziale otolaryngologii. Aby stwierdzić chorobę Meniere’a u pacjenta, konieczne jest wystąpienie co najmniej dwóch epizodów zawrotów głowy o długości przekraczającej 20 minut, uczucia pełności w uchu, szumu w uszach oraz przemijającej utraty słuchu.

Aby wykluczyć możliwość wystąpienia innych schorzeń, specjalista zleca badanie rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografię komputerową (CT) mózgu. W niektórych przypadkach możliwe jest także wykonanie badania potencjału słuchowego wywołanego z pnia mózgu (ABR).

Terapia choroby Meniere’a

W przypadku stwierdzenia choroby Meniere’a stosuje się leczenie objawowe, dążące do złagodzenia związanych z nią dolegliwości. W walce z zawrotami głowy wykorzystywane są leki przeciwhistaminowe, uspokajające i cholinolityki. Aby zmniejszyć ciśnienie w uchu wewnętrznym, zaleca się ograniczenie soli i stosowanie leków moczopędnych. W celu złagodzenia objawów chorobowych wskazane jest również unikanie kofeiny i alkoholu, a także rzucenie palenia.

Gdy podobne zmiany i farmakoterapia nie przynoszą zamierzonego rezultatu, wskazane jest leczenie chirurgiczne. Część pacjentów decyduje się na wzbogacenie terapii o metody alternatywne, takie jak akupunktura, tai chi, akupresura oraz stosowanie suplementów diety z imbirem, niacyną i wyciągiem z liści Ginkgo biloba. Skuteczność podobnych środków w leczeniu choroby Meniere’a nie została jednak potwierdzona w badaniach naukowych.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Choroba Meniere’a - czym jest? - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto