- Na czym polega choroba wieńcowa? Czy mam się jej bać, kiedy odczuwam od czasu do czasu bólowe sensacje w okolicy serca? Choroba wieńcowa pojawia się wówczas, gdy odkładające się na skutek zmian miażdżycowych na ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Na czym polega choroba wieńcowa? Czy mam się jej bać, kiedy odczuwam od czasu do czasu bólowe sensacje w okolicy serca?

Choroba wieńcowa pojawia się wówczas, gdy odkładające się na skutek zmian miażdżycowych na ścianach żył złogi tłuszczu zmniejszają przepływ krwi i pozbawiają mięsień sercowy niezbędnej ilości tlenu. Chorobę tę nazywa się inaczej dusznicą bolesną, a to z tego powodu, że niedotlenieniu serca towarzyszą nawracające bóle w klatce piersiowej, promieniujące do szyi, ramion i pleców. Ból jest taki jak przy duszeniu, często towarzyszy mu krótki i płytki oddech.

Ostry ból wieńcowy może przypominać zawał serca, jednak jeśli trwa krótko, to znaczy, że nie doszło do trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego. Jest to jednak poważne ostrzeżenie. Choroba wieńcowa kroczy tym samym traktem, na którym zbliżać się może zawał.

Ostry napad „wieńcówki” może wystąpić jako skutek spożycia ciężkostrawnego posiłku, czy zmarznięcia, bowiem w takich przypadkach krew z naczyń wieńcowych, otaczających serce jak korona, odpływa do innych części ciała. Niektórzy odczuwają bóle podczas odpoczynku lub snu. Są one spowodowane skurczem naczynia w miejscu jego przewężenia wywołanego odkładaniem się złogów cholesterolowych.

W leczeniu w pierwszym rzędzie zalecana jest zmiana stylu życia i odpowiednia antycholesterolowa dieta. Wyrzucamy z domu wszystkie papierosy, unikamy stresów, zwiększamy w sposób bezpieczny, pod kierunkiem fizykoterapeuty, aktywność fizyczną. Dzięki treningom serce lepiej wykorzystuje dostarczany organizmowi tlen, ćwiczenia poprawiają też przepływ krwi w żyłach.

Spożywamy 4-5 małych posiłków w ciągu dnia składających się z produktów niskotłuszczowych, bogatych we włóknik. Godzinę po posiłku unikamy wysiłku fizycznego.
Wielu lekarzy zaleca codziennie małe dawki kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny, jednak zawsze po konsultacji medycznej. Okazjonalne wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie jest szkodliwe. W czasie zimnych wietrznych dni nie robimy długich spacerów, bowiem zimno obkurcza naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko wystąpienia napadu dusznicy.
Jako zielarz zalecić mogę te specyfiki naturalne, które poprawiają przepływ krwi, jak na przykład głóg czy marzannę. Na zbicie cholesterolu i obniżenie ciśnienia wskazane jest spożywanie czosnku.

- Ojcze Janie, czy to prawda, że napar z mieszanki herbaty zielonej z czarną daje lepsze efekty przeciwmiażdżycowe aniżeli sama herbata zielona?

Tak. Dodałbym jeszcze do tej mieszanki herbatę czerwoną. Napary tego typu są idealnym środkiem ogólnowzmacniającym, oczyszczającym i przeciwmiażdżycowym. Porcję zielono-czarno-czerwonej herbaty zaparzamy w specjalnym naczyniu i używamy jako esencji do picia herbaty w zwyczajowej porze, byle nie wieczorem.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!