Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się jada w Polsce na Wigilię?

Lilia Łada
Lilia Łada
Na Śląsku jedzą moczkę, na Podlasiu - wareniki, a na Kujawach - szablok. Te obco brzmiące dla nas nazwy to tradycyjne dania wigilijne tamtejszych kuchni.

Mimo że Wigilia, zwana także wilią, postnikiem, kutią, a po staropolsku Godami, jest świętowana bez wyjątku w całym kraju, to jednak potrawy, które są podczas niej podawane, bardzo się różnią od siebie.

Różnice zaczynają się przy zupach - zupa jest obowiązkowym daniem wigilijnym. Na wschodzie Polski jada się więc najczęściej barszcz z uszkami,  na południu pojawia się zupa migdałowa. Polska centralna, Pomorze i Kaszuby jadają zupę grzybową, rybną lub z suszonych owoców.

Na Podlasiu do typowych dań należy kulebiak - pieczony pieróg z ciasta drożdżowego z nadzieniem z kapusty i grzybów. Do niedawna jadano tam także kisiel owsiany lub zupę z owsa zwaną brejem owsianym. Typowym podlaskim daniem wigilijnym są wareniki - pierogi z kapustą i grzybami gotowane, a później osmażane na oleju. Na deser podaje się tam wigilijne racuchy z ciasta drożdżowego z rodzynkami, posypane cukrem pudrem.

Na Kujawach przygotowuje się na Wigilię zupę z suszonych owoców lub zupę grzybową.  Jest też kapusta z grochem i fasola nazywana na Kujawach szablokiem, a także potrawy z grzybów. Na stole musi się również znaleźć śledź, ryby smażone, kluski z makiem i ciasto drożdżowe. Kiedyś przeważały potrawy z kaszy jaglanej, ale jagły z czasem zastąpił ryż z suszonymi śliwkami, cynamonem, rodzynkami, polany masłem. Podaje się go na zakończenie wieczerzy.

W Małopolsce podstawową zupą jest czerwony barszcz z uszkami, a daniem: kapusta z grzybami i pierogi z kapustą i grzybami. Z ryb przysmakiem jest karp zatorski, unikalna lokalna odmiana karpia. Na Pomorzu tradycyjnym daniem wigilijnym była zupa migdałowa, a z ryb gotowany węgorz i karp lub szczupak w szarym sosie polskim. Podstawowymi daniami kaszubskiej wieczerzy wigilijnej były: zupa owocowa z kluskami, solone śledzie z kartoflami, które popijało się zbożową kawą lub herbatą miętową.

Na Śląsku tradycyjnym i nieznanym w innych regionach kraju daniem jest moczka. Przygotowywana jest ze specjalnego rodzaju piernika, migdałów, rodzynek, suszonych śliwek, suszonych moreli, gruszek, suszonych fig, orzechów laskowych i dużej ilości ciemnego piwa, w którym moczy się składniki. Zamiast piwa używano dawniej wywaru jarzynowego lub rosołu na łbach karpi. Jako że moczka jest bardzo pracochłonna i niezbyt chętnie jedzona zwłaszcza przez młodsze pokolenia biesiadników, robi się ją już coraz rzadziej. Tak samo wygląda sytuacja z siemieniotką - polewką z siemienia konopnego, rozgotowaną z kaszą jaglaną, z dodatkiem kaszy tatarczanej.

Popularne natomiast nadal są makówki - kolejne regionalne danie. Jest znacznie prostsze do zrobienia, no i smaczniejsze: podstawowe składniki to mak, mleko, masło, miód, rodzynki, migdały, orzechy, skórka pomarańczowa, czasem też wiórki kokosowe, rum, pomarańcze lub mandarynki, które łaczy się ze sobą, a w powstałej masie macza kawałki chałki. Nieco podobne są wielkopolskie makiełki, choć tu częściej jada się je ze łazankami niż z chałką. 

A co poza makiełkami powinno się znaleźć na wielkopolskim świątecznym stole? Z zup królowała tu grzybowa lub rybna. Później na stół wjeżdżała kapusta z grochem - lub, w zamożniejszych domach, z fasolą "jaś" przetartą na miazgę. Zawsze były też śledzie w śmietanie serwowane z ziemniakami, pieczony lub smażony karp, a także śledzie w oleju, najczęściej rydzowym, bo to była regionalna specjalność. Podawano także sos grzybowy lub grzyby suszone  uprażone na maśle. Wieczerzę kończyło podanie na deser pierników i makowca.

Czytaj także:
Apteki dyżurne w wigilię i święta Bożego Narodzenia

Przedstawiamy Wam godziny pracy poznańskich aptek dyżurujących w Wigilię i w święta Bożego Narodzenia.

Spowiedź adwentowa, Pasterki i msze św. w święta Bożego Narodzenia w Poznaniu

W wielu poznańskich parafiach przedświąteczne spowiedzi zakończyły się już w środę. W niektórych kościołach księża spowiadać będą także w czwartek i w Wigilię rano. Sprawdź, gdzie Pasterka odprawiana będzie także o godz. 22.

Komunikacja miejska w Wigilię i święta Bożego Narodzenia

Sprawdź, jak w Poznaniu kursować będą autobusy i tramwaje w Wigilię oraz pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. 24 grudnia nocne autobusy i tramwaje zaczną kursować o godz. 17.00.

Jak będą czynne sklepy w święta i sylwestra?

Chcesz zrobić zakupy w wigilię albo sylwestra? Lepiej sprawdź, w jakich godzinach będą czynne największe galerie handlowe w Poznaniu.

Kasia Wilk i Hanna Banaszak będą kolędować w Wigilię pod Kaponierą

Już po raz 19. spotkamy się 24 grudnia w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera. Będzie opłatek, pastorałki i „Cicha noc” w 8 językach.

Jak zapakować prezent?

To wcale nie jest łatwe zadanie - wie o tym każdy, kto choć raz sam spróbował tej sztuki. Wiedzą o tym Adrianna Panas i Lidia Dzierżyńska, specjalistki od pakowania prezentów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto