Zapraszamy do lektury czatu medycznego dot. chorób płuc. Naszym gościem był lekarz med. Adrian Matuszyk. Lek._med._Adrian_Matuszyk: Witam wszystkich internautow.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do lektury czatu medycznego dot. chorób płuc. Naszym gościem był lekarz med. Adrian Matuszyk.

Lek._med._Adrian_Matuszyk: Witam wszystkich internautow.~Kaja: Jakie są przyczyny i objawy gruźlicy i kto jest narażony na zachorowanie?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Czynnikiem patogennym jest pratek gruzlicy. Zakazone moga byc osoby narazone na kontakt z osobami "pratkujacymi", czyli wydalajacymi bakterie w trakcie kaszlu. Pratki zawieszone sa w powietrzu na podobienstwo aerozolu. Szczegolnie podatne na rozwiniecie choroby sa osoby z uposledzona odpornoscia. Zakazenie jest najczesciej skapoobjawowe...


Lek._med._Adrian_Matuszyk: W wiekszosci przypadkow organizm potrafi sam ograniczyc rozwoj choroby, do rozwiniecia gruzlicy dojsc moze po wielu latach od pierwotnego zakazenia, gdy przetrwale pratki doczekaja sprzyjajacych dla siebie warunkow, np. znacznego oslabienia organizmu osoby zakazonej.~Jamnik: Witam. W internecie i w jednym z programow informacyjnych w TV została podana informacja o kubańskiej szczepionce przeciw rakowi płuc, która nie chroni przed chorobą ale hamuje rozwój komórek i wydłuża życie chorego o ok 5 miesięcy - co Pan sądzi na ten temat?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Prosze wybaczyc, ale moja wiedza na temat kubanskich szepionek nie jest szeroka, o tej rewelacji dowiaduje sie od Pana.W Polsce w leczeniu wszystkich schorzen (w tym raka pluc) lekarze postepuja wg. standardow europejskich.~MONIQUE_28: Witam corka ma trzy lata, choruje przewlekle na zapalenia oskrzeli, praktycznie kazsel utrzymuje sie non stop. Przyjmuje pulmicort i berodual. JEj poziom Ig E calkowite przekroczyl 375 , jak postepowac by ja uchronic przed astma


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Pani corka przyjmuje lek steroidowy wziewny, ktory jest najlepszym sposobem hamowania postepow zapaleniaczyli astmy (eozynofilowego w oskrzelach). W oddziale w ktorym pracuje nie zajmujemy sie leczeniem dzieci. Z pewnoscia dziecko powinno pozostawac pod kontrola pediatry alergologa/pneumologa. Na terenie Slaska z latwoscia znajdzie Pani kompetentna opieke pediatryczna.~hana: ja mam pytanie co wspolnego ma zazywanie estrogenow z paleniem papierosow


Lek._med._Adrian_Matuszyk: (do poprzedniego pytania - zapalenia eozynofilowego w oskrzelach, czyli asymy)...


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Palenie tytoniu oraz przyjmowanie lekow estrogenowych zwiekszaja ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej.~tomas: czy probelmy zwiazane z alergia sa problemamy zwiazanymi z plucami?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Niektore choroby alergiczne dotycza ukladu oddechowego, jednak wiele rodzajow alergii jest domena dermatologow, gastrologow.~Jamnik: Czy to prawda, że bierne palenie jest bardziej niebezpieczne niż palenie dla nałogowego palacza?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Podejrzewam, ze nalogowy palacz narazony jest na wieksze ilosci dymu, niz osoba niepalaca. Palenie bierne jest szkodliwe, jednak z pewnoscia nie bardziej niz czynne.~fajeczka: Od jakiegoś czasu (parę lat) przy nagłych zmianach pogodowych na wiosnę "gra" mi w okolicach oskrzeli, potem samo przechodzi. Proszę mi powiedzieć czy to ma związek z tym, że palę, czy raczej z alergią?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Diagnostyka przez internet jest karkolomna. Objaw "grania w oskrzelach" jest niecharakterystyczny, warto byloby udac sie do lekarza. Diagnozy stawiane sa na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Lekarz, ktory zbada Pana postawi diagnoze, prawdopodobnie posilkujac sie badaniami dodatkowymi. Dodatkowo proponuje prosta probe. Prosze rzucic palenie i obserwowac swoj organizm.~Janinka: Do jakich powikłań może prowadziż źle leczone obturacyjne zapalenie oskrzeli i czy może przerodzić się w chorobę płuc?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Czy chodzi Pani o przewlekla obturacyjna chorobe pluc? Prosze uscislic co rozumie Pani pod pojeciem zle leczone.~majka_1: Witam Pana serdecznie. U mojego partnera po prześwietleniu płuc w tym miesiącu stwierdzono zmiany w płucach (dolny odcinek lewego płuca). Czy to są to tylko i wyłącznie objawy raka? Czy mogą to być przyczyny innej choroby?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Okreslenie zmiany w plucach jest szalenie nieprecyzyjne, niczego nie wyjasnia lekarzowi. Nie mozna postawic diagnozy "rak" na podstawie badania radiologicznego. Jesli nawet owe zmiany budza podejrzenie procesu nowotworowego, jest to dopiero poczatek procesu diagnostycznego. Proponuje kontakt z lekarzem.~Maślana: Co po paleniu jest najczęstszą przyczyną występowania różnych chorób płuc?


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Rozne choroby pluc maja rozne przyczyny. Trudno odpowiedziec na tak postawione pytanie.Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i zapraszamy ponownie.


Lek._med._Adrian_Matuszyk: Dziekuje za pytania, pozdrawiam i zycze zdrowia.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!