Zapraszamy do zapisu czatu z dr. nauk. med. Stanisławem Ochudło. Tematem czatu były problemy z pamięcią. dr_Stanislaw_Ochudło: Witam wszystkich Internautow, ~Lilka: Czy zaburzenia pamięci mogą być ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do zapisu czatu z dr. nauk. med. Stanisławem Ochudło. Tematem czatu były problemy z pamięcią.

dr_Stanislaw_Ochudło: Witam wszystkich Internautow,~Lilka: Czy zaburzenia pamięci mogą być dziedziczone?


dr_Stanislaw_Ochudło: bardzo rzadko, bowiem tylko w ok 1.5% przypadkow dochodzi do dziedziczenia choroby Alzheimera, ktora jest najczesciej wystepujaca choroba przebiegajaca z zaburzeniami pamieci~Clifford: Czy można poprowić sobie pamięć poprzez ćwiczenia, np. rozwiązywanie krzyżówek itp.?


dr_Stanislaw_Ochudło: Tak, cwiczenia pamieci moga podtrzymywac jej dobra kondycje, sa zalecane w kazdym wieku i dla wszystkich, ktorzy dbaja o swoje zdrowie psychiczne, podobnie jak cwiczenia ruchowe dla tych, ktorzy chca zachowac sprawnosc fizyczna~Czytelnik: W sobotnim wywiadzie w DZ mówi Pan, że wit. B! może poprowić pamięć. Czy każdy może ją przyjmować bezpiecznie i czy jest dostępna bez recepty?


dr_Stanislaw_Ochudło: Witamina B1, witamina B12 i inne sa niezbedne dla prawidlowego funkcjonowania mozgu, takze pamieci, w zwiazku z tym niebezbieczne staja sie niedobory witaminowe i w takich sytuacjach suplementacja witaminowa jest konieczna. Profilaktyczne przyjmowanie witamin nie wplywa na poprawe pamieci. Wszystkie leki, w tym witaminy, powinny byc przyjmowane pod kontrola lekarska....


dr_Stanislaw_Ochudło: Niekotroolowane przyjmowanie witamin moze byc niebezpieczne!!!~tola: co poleca Pan na pamięć - komuś kto w 6 dni musi opanować materiał z całego półrocza - do egzaminu poprawkowego!


dr_Stanislaw_Ochudło: Intensywne uczenie sie zadanego materialu z wykluczeniem bodzcow zaklucajacych! Zdecydowanie odradzam stosowanie jakichkolwiek lekow, preparatow itp.~19_you: A kto ma generalnie lepszą pamięć kobiety czy meżczyźni?


dr_Stanislaw_Ochudło: Nie odnotowano zroznicowania pod tym wzgledem~Mimi: czy to prawada, że jedzenie czekolady korzystnie wpływa na pamięć?


dr_Stanislaw_Ochudło: Nie stwierdzono, aby jakikolwiek produkt spozywczy wplywal na poprawe pamieci.~k_1: czy to prawda że palenie papierosow pogarsza naszą pamięć???


dr_Stanislaw_Ochudło: Palenie papierosow jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. W odniesieniu do pamieci, nalezy stwierdzic, ze palenie tytoniu jest jednym z waznych czynnikow ryzyka schorzen sercowo-naczyniowych, w tym mozgowych, co w prosty sposob prowadzi do naczyniowego uszkodzenia ukladu nerwowego i moze pogarszac pamiec.~Clifford: Czy sytuacja kiedy zapominam podczas rozmowy słów, których chciałem użyć lub po prostu zappominam podczas rozmowy coraz częściej tego co chciałem powiedzieć może być początkiem kłopotów z pamięcią?


dr_Stanislaw_Ochudło: rzeczywiscie moze tak byc, jednak przytoczony tutaj przyklad zaburzen pamieci najczesiej jest nastepstwem zdenerwowania, stersu lub braku koncentracji uwagi~ola: czy reklamowane preparaty do "odświeżenia umyślu" - Czerwony Byk, Pluszz , ... - rzeczywiście pomagają?


dr_Stanislaw_Ochudło: Rozumiem, ze chodzi o poprawe pamieci, jesli pytanie rzeczywiscie dotyczy mozliwosci uzyskania poprawy pamieci po w/w preparatach, to zaprzeczam~Grzesiu: Czy hipnoza może zmienić pamięć i osobowość?


dr_Stanislaw_Ochudło: Moze~lucy: Witam. Czy miewa Pan przypadki rownie niesamowite jak telewizyjny dr. Hause?


dr_Stanislaw_Ochudło: Niestety nie znam tej postaci~Vaco17: czy intensywne uczenie się i praca umysłowa pogarsza pracę mózgu w okresie starości czy praca wpływa na nasz mózg odwrotnie?


dr_Stanislaw_Ochudło: Intensywna praca umyslowa jest znakomitym treningiem dla procesow poznawczych, w tym pamieci. Udowodniono, ze osoby, ktore maja lepsze wyksztalcenie, dluzej uczyly sie w zyciu i intensywnie pracowaly umyslowa rzadziej maja problemy z pamiecia i rzadzie choruja na chorobe Alzheimera.~Daniel_19: Panie Doktorze - mam pytanie odnośnie magnezu - jak długo można przyjmować magnez - jedną tabletkę dziennie i jak długo powinna trwać przerwa pomiędzy kuracjami? Z góry dziękuję!


dr_Stanislaw_Ochudło: Magnez nalezy stosowac tylko w przypadku jego niedoboru, co latwo stwierdzic w badaniach laboratoryjnych, nelezy go podawac tak dlugo az nie zostana wyrownane jego stezenia. Podobnie jak z witaminami, rowniez w przypadku mikroelementow, ich suplementacja nie powinna odbywac sie bez nadzoru lekarskiego.~kazik_1: kiedy możemy stwierdzić że nasze problemy z pamięcią to coś niezbyt normalnego - i powinniśmy to leczyć!


dr_Stanislaw_Ochudło: W sytuacji stwierdzenia zaburzen pamieci nalezy zwrocic sie do lekarza rodzinnego, ktory zdecyduje o dalszym postepowaniu diagnostycznym~Czytelnik: Czy można ukształtować i rozwinąć pamięć u małych dzieci, żeby w przyszłości lepiej przyswajały wiedzę?


dr_Stanislaw_Ochudło: test


dr_Stanislaw_Ochudło: Uwazam, ze programy nauczania przedszkolnego i szkolnego sa wystarczajacym treningiem umyslowym dla naszych milusinskich i nie potrzeba stosowac dodatkowych zajec w tym kierunku~as: czy ma sens kupowanie tych wszystkich książek w stylu "popraw swoją pamięć"? czy one rzeczywiście pomagają?


dr_Stanislaw_Ochudło: Niewatpliwie tak. Szereg uwag zawartych w tego typu publikacjach moze byc bardzo przydatnych w praktyce~lipa: Czy stosowanie "wspomagaczy" w postaci amfetaminy daje jakiś realny efekt w zapamiętywaniu czy też to tylko mit?


dr_Stanislaw_Ochudło: Nie. zdecydowanie odradzam, substancje tego typu moga przyniesc wrecz odwrotny skutek.~gapcio: Czy problemy z pammięcia dotycza tylko osób starszych, jeśli nie to w jakim wieku mogą się pojawiać?


dr_Stanislaw_Ochudło: wraz z wiekiem pogarszaja sie rozne funkcje poznawcze, w tym pamiec. Wiek stanowi najsilniejszy czynnik ryzyka wystapienia choroby Alzheimera. Jednak nalezy pamietac, ze nie jest to jedyna przyczyna zaburzen pamieci. Choroby przebiegajace z zaburzeniami pamieci moga wystapic rowniez u osob mladszych.~jolka34: czy schizofrenik ma podwójną pamięć?


dr_Stanislaw_Ochudło: Nie rozumiem pytania~maryna: mieliśmy w domu chorego z zanikiem pamięci i doradzano nam podawanie duzo orzechów włoskich parzonych mlekiem.Czy to pomaga?


dr_Stanislaw_Ochudło: Przed chwila odpowiadalem na podobnie sformulowane pytanie. Nie jest znany produkt spozywczy, ktory wybiorczo i cudownie wplywal na poprawe pamieci.~lipa: Jaki wpływ na pamięć długotrwałą ma nauka w stresie takim jakiemu aktualnie poddawani są studenci w czasie sesji?


dr_Stanislaw_Ochudło: stres, ktoremu poddana jest osoba zmuszona do szybkiego pamieciowego opanowania jakiegos materialu, moze dzialac stymulujaco na pamiec, najwazniejsze jest wtedy nie wpadanie w panike i pelne skupienie uwagi na zapamietywanym materiale oraz nie stosowania srodkow tzw. "dopingujacych"Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.

Dr Stanislaw Ochudło urodził się w 1957 r. w Katowicach. Dyplom lekarza uzyskał na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1982 r. Pracę zawodową rozpoczął w Mikołowie, a od 26 lat pracuje w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, początkowo w Klinice Neurologii, a od 1998 r. w Klinice Neurologii Wieku Podeszłego. Prowadzi specjalistyczną praktykę lekarską w zakresie neurologii.


Jest autorem lub współautorem 46 publikacji naukowych oraz 156 prac przedstawianych na krajowych i zagranicznych konferencjach i zjazdach naukowo-szkoleniowych; autorem rozdziałów w trzech podręcznikach neurologicznych oraz tłumaczem kolejnych trzech.


Dr Ochudło jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), gdzie pełnił funkcje sekretarza Zarządu Głównego, był także sekretarzem i wiceprzewodniczącym Śląskiego Oddziału PTN. Należy do Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu oraz Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych i Sekcji Alzheimerowskiej PTN, należy do Movement Disorders Society.


Żona - dr Halina Ochudło i syn - dr Michał Ochudło są stomatologami, córka Agata studiuje stomatologię na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Dr Stanisław Ochudło interesuje się historią najnowszą Polski i Europy, filozofią. Lubi turystykę górską, szczególnie jazdę na nartach.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kasia (gość)

Czy wiecie ze problemy z pamiecia oraz koncentracja moga byc spowodowane nie czym innym jak chrapaniem? Podczas snu nasz organizm dostaje mniej tlenu i jest niedotleniony. Jak przeczytalam na www.symfoniachrapania.pl to nieleczone chrapanie moze tez zwiekszyc ryzyko zawalu serca