Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czołg T-34 wjedzie na Cytadelę! Po... 67 latach

Redakcja
Wojenny egzemplarz czołgu T-34 na chodzie będzie można zobaczyć ...
Wojenny egzemplarz czołgu T-34 na chodzie będzie można zobaczyć ... archiwum/Zbyszek Snusz
Wojenny egzemplarz czołgu T-34 na chodzie będzie można zobaczyć na Cytadeli już w niedzielę podczas inscenizacji bitwy o Poznań.

23 lutego 1945 roku zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu - Fort Winiary. Po 67 latach, w niedzielę, 19 lutego, wydarzenia te przypomni ponad stu inscenizatorów z kilku grup rekonstrukcyjnych.

Inscenizacja przygotowywana jest już po raz piąty - po raz czwarty odbędzie się na Cytadeli - ale po raz pierwszy weźmie w niej udział czołg (wjedzie na Cytadelę po raz pierwszy od 1945!) I to nie byle jaki!

T-34/85, który pojawi się na polanie koło Muzeum Uzbrojenia, to eksponat Muzeum Broni Pancernej.

- Co najciekawsze, jest to wersja wojenna, czołg naprawdę brał udział w drugowojennych walkach - wyjaśnia chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, na terenie którego garażuje na co dzień pojazd. - Uruchomiliśmy go w 2004 roku, teraz jest kompletny i w pełni sprawny.

W Poznaniu poza murami jednostki na Golęcinie można go było zobaczyć raz - podczas święta 7. Pułku Strzelców Konnych, które zorganizowano na Polanie Harcerza na Malcie.

Udział czołgu w niedzielnej inscenizacji jest możliwy dzięki wsparciu komendanta CSWL płk. dypl. Zbigniewa Grzesiczaka i kustosza Muzeum Broni Pancernej CSWL mjr. Tomasza Ogrodniczuka. Warto wybrać się na Cytadelę, bo nie wiadomo, kiedy pojazd ponownie opuści muzeum.

- Nie możemy wykorzystywać czołgu we wszystkich rekonstrukcjach, których ostatnio jest sporo - mówi chor. Marcin Szubert. - Żeby utrzymać go w należytym w stanie i żeby można go było długo podziwiać na chodzie, musimy ograniczać wyjazdy.

Czołg T-34/85 podczas jednej z licznych uroczystości na terenie jednostki wojskowej na GolęcinieRok temu inscenizację po raz pierwszy zorganizowano na polanie koło Muzeum Uzbrojenia

T-34/85 wyruszy w podróż z Golęcina na Cytadelę na specjalnym niskopodłogowym zestawie w niedzielę rano. A już od godz. 10 przy Muzeum Uzbrojenia, będzie można podejrzeć, jak wojska niemieckie przygotowywały się do obrony oblężonej Twierdzy Poznań, a żołnierze Armii Czerwonej do szturmu Fortu Winiary.

To też okazja do porozmawiania z Cytadelowcami wyzwalającymi swoje miasto i zobaczenia oddziałów Wojska Polskiego, które rozwieszały po latach okupacji biało-czerwoną flagę nad stolicą Wielkopolski.

W samo południe, przy pomniku Bohaterów, złożony zostanie hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 r. A godzinę później na polanie obok Muzeum Uzbrojenia rozpocznie się inscenizacja historyczna przedstawiająca ostatnie dni i godziny bitwy o Poznań. Weźmie w niej udział m.in. czołg T-34/85.

O godzinie 14 organizatorzy zapraszają na spacer historyczny wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary.
- Będzie można poznać jego dzieje od początku budowy w 1828 r., aż po dzień dzisiejszy - mówi Przemysław Maćkowiak, prezes stowarzyszenia "Twierdza i Dawny Garnizon Poznań", które wraz z GRH "Warta" i GRH "Salamandra" odpowiada za niedzielną imprezę. - Wyjątkową okazją będzie możliwość obejrzenia, na co dzień niedostępnych, wnętrz schronu piechoty tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie zachowana podstawa działa pierścieniowego.

Zobacz, jak było w ubiegłym roku:
Cytadela znowu zdobyta! (zdjęcia + wideo)

150 rekonstruktorów z całej Polski, wystrzały, wybuchy i radość. Na Cytadeli odbyła się inscenizacja z okazji 66. rocznicy wyzwolenia miasta.



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto