Zdaniem Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM należy koniecznie zadać sobie takie pytanie przed wakacjami - zwłaszcza jak ma się kilkanaście lat i na dwa miesiące wychodzi spod kontroli rodziców...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce spożycie 100% alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat z 7,02 litra do 9,21. Wzrasta też liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Problem nadmiernego picia coraz częściej dotyczy właśnie nastolatków, im też najłatwioej się uzależnić - dlatego właśnie Poznań w tym roku przystąpił do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno - edukacyjnej pod hasłem „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”.

- Kampania ma na celu przede wszystkim propagowanie wiedzy o tym, kto, ile i jak może wypić, a także to, jakie negatywne skutki niesie ze sobą nadużywanie alkoholu - wyjaśnia Elżbieta Dybowska, wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Bo to wcale nie jest dla wszystkich takie oczywiste, zwłaszcza dla tych najmłodszych sięgających po alkohol po raz pierwszy. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że alkohol, zaraz po nadciśnieniu i nikotynie, najczęściej powoduje choroby i zgony ludzi na całym świecie - a mało kto tak naprawdę zdaje sobie z tego sprawę.

Kampania polega głównie na rozdawaniu broszurek informujących o ryzyku związanym z nadużywaniem alkoholu. Jednak akcja tym różni się od innych podobnych, że nie zamierza zniechęcać do picia alkoholu w ogóle, ale uczy rozpoznawać picie bezpieczne od niebezpiecznego. Materiały prostym językiem, dopasowanym do grupy odbiorców wyjaśniają, kto ile może wypić i po czym rozpoznać, że pije się zdecydowanie za dużo.

Ale broszury to nie wszystko. Poza spotami reklamowymi akcji w mieście w poznańskich gimnazjach - jak dotąd zgłosiło się tylko 7 chętnych - będą przeprowadzane specjalne lekcje na ten temat z udziałem specjalistów, ze szkoleń w tym zakresie będą mogli skorzystać także sprzedawcy napojów alkoholowych, kierowcy oraz lekarze rodzinni i pielęgniarki.

Do kampanii w całej Polsce przyłączyło się blisko 1400 samorządów. Jej organizatorem  jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Dodatkowe informacje o akcji można znaleźć na stronie www.niebotak.pl.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

elka

Koeljne broszurki? A może by tak wreszcie coś sensownego zrobić, co? . Czy nie lepiej byłoby wejść w jakiś program, który po prostu zajmie młodzież czym innym? Bo mówienie, że nadmierne picie jest złe to trochę nie poważne. Oni to wiedzą, a piją, bo to jest najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu, jaką znają. Broszurka tu nie pomoże.