Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy za oblewanie wodą w lany poniedziałek można dostać mandat?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W świąteczny poniedziałek głównie młodzież będzie oblewać się ...
W świąteczny poniedziałek głównie młodzież będzie oblewać się ... archiwum/Przemo Wałczyński
W świąteczny poniedziałek głównie młodzież oblewa się wodą. Okazuje się, że za tradycyjny śmigus-dyngus można dostać mandat.

Polewanie się wodą to tradycja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie wielkanocnego poniedziałku. Niestety, w ostatnich latach to, co kiedyś było sympatycznym zwyczajem, przemieniło się w okazję do prawdziwie chuligańskich wybryków.

Osoby, które obleją kogoś przypadkowego wiadrem z wodą, nie mogą jednak sądzić, że są bezkarne i mogą zostać ukarane mandatem. Mogą, ale nie muszą, bo okazuje się, że w przypadku śmigusa-dyngusa przepisy prawne nie są jednoznaczne.

- W polskim prawie istnieje instytucja kontratypu tj. okoliczności wyłączające bezprawność czynu, zachowanie, które w normalnych warunkach jest bezprawne i podlega karze, w pewnych okolicznościach nie są czynem karalnym – wyjaśnia Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej. – Takim kontratypem jest zwyczaj, z których najpowszechniejszymi do dziś są topienie Marzanny i tzw. lany poniedziałek.

Do jakiego momentu mamy do czynienia z kontratypem, a od jakiego momentu polewający wodą popełnia czyn karalny? To jest właśnie największy problem, bo określenie granicy nie jest takie proste, ale strażnicy miejscy mają kilka wskazówek, którymi się kierują.

- Jeśli w zabawie biorą udział osoby z nieprzymuszonej woli to jest to tradycja – mówi Piwecki. - Bywa tak, że osoba w sposób wyraźny wskazuje, że nie chce uczestniczyć w takiej zabawie. Bywa i tak, że woda szerokim strumieniem wlewana jest do tramwaju czy autobusu stojącego na przystanku. Wtedy nie może być mowy o tradycji i kontratypie.

Piwecki zwraca uwagę, że równie niebezpieczne jest rzucanie z wysokości nawet kilku pięter zawiązanych worków foliowych wypełnionych wodą. W takich sytuacjach można nawet spowodować poważne urazy wywołane uderzeniem w głowę.
- Za takie zachowanie w przeszłości strażnicy karali mandatami, ale oczywiście tylko osoby, które ukończyły 17 rok życia – zapewnia Piwecki.

Oblewanie wodą bez zgody polewanego to wykroczenie ujęte w art. 51 kodeksu wykroczeń, za który grozi mandat od 20 do 500 zł. Co zatem zrobić, aby być wiernym tradycji, ale nie dostać mandatu? Polewać się, ale z umiarem.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto