Stadion Śląski zmienia barwy. Nie chodzi jednak o efekt pracy malarzy - wirtualną paletę dzierżą w rękach urzędnicy. - Chodzi oczywiście o kolory, jakimi UEFA oznacza stopień ryzyka inwestycji związanych z ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Stadion Śląski zmienia barwy. Nie chodzi jednak o efekt pracy malarzy - wirtualną paletę dzierżą w rękach urzędnicy.

- Chodzi oczywiście o kolory, jakimi UEFA oznacza stopień ryzyka inwestycji związanych z organizowaniem mistrzostw Europy 2012. W szwajcarskiej siedzibie federacji przedstawiliśmy to, co zostało już zrobione, a także plany na przyszłość. W efekcie tych rozmów chorzowski gigant został zaznaczony jaśniejszą barwą niż do tej pory, czyli wykonaliśmy kolejny krok w kierunku otrzymania organizacji meczów mistrzowskich - poinformował wczoraj marszałek województwa, Bogusław Śmigielski.

Pretekstem do tego wystąpienia było zakończenie kolejnego etapu prac związanych z zadaszeniem chorzowskiego giganta. Marszałek otrzymał już pierwszą z ośmiu skrzyń dokumentacji związanej z tym projektem.

- Teraz wchodzimy już w fazę wykonawczą, po której na Śląsku powstanie największa i najnowocześniejsza arena lekkoatletyczna w Polsce, bo przecież ten obiekt to nie tylko stadion piłkarski - oświadczył Marek Nowak, projektant zadaszenia Śląskiego.

Montaż zadaszenia rozpocznie się 1 lipca 2009 roku, a zakończy się 4 listopada 2011. Koszt - łącznie z przebudową trybuny - szacowany jest na 279 milionów złotych netto, bez podatku VAT.

- Przygotowaliśmy 250 milionów z budżetu województwa oraz 110 z Ministerstwa Sportu - wyliczył marszałek Śmigielski.

Dokładne koszty będą jednak znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargów.

- W poniedziałek w dzienniku urzędowym znajdzie się stosowne ogłoszenie, które trafi też do ogólnopolskich gazet, tego samego dnia wystąpimy o pozwolenie na budowę do wojewody - zapewnia Andrzej Stokłosa, inżynier projektu.

Niemą bohaterką spotkania była makieta zadaszonego stadionu.

- To na razie mały model, ale wkrótce powstanie większy, który pojeździ trochę po świecie. 21 stycznia stanie nawet w Parlamencie Europejskim, gdzie będzie promowany nasz region, a jedną z gwiazd będzie Włodzimierz Lubański - dodał Śmigielski.

Dach nad Śląskim będzie liczył 43 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i osłoni 55 tysięcy krzesełek.

- Zastanawialiśmy się, z czego ten dach wykonać i postawiliśmy na poliwęglan, co oznacza, że dach będzie zapewniał odpowiednie zacienienie, ale jednocześnie będzie przejrzysty. Chcieliśmy zachować to, co jest dla tego stadionu charakterystyczne, czyli otwarty, z perspektywy niecki, w której umieszczono trybuny, widok na niebo - tłumaczył Nowak.

Podczas wypowiedzi projektantów i wykonawców często powracało określenie "stadion lekkoatletyczny".

- Musimy szukać nowych zastosowań dla chorzowskiego giganta. Mecze piłkarskie, szczególnie reprezentacji, rozgrywane są stosunkowo rzadko, więc chcemy wejść jeszcze mocniej w wielkie wydarzenia artystyczne, a także przyciągnąć do nas lekkoatletykę na najwyższym poziomie. O jakich imprezach mowa? Zanim odpowiemy na to pytanie musimy mieć gwarancję, że dotrzymane zostaną wszystkie terminy i zaplanować w ramach rozruchu imprezy dla mniejszej liczby widzów - zastrzegł dyrektor stadionu, Marek Szczerbowski.

Jedną z najistotniejszych wiadomości była ta, że na cały czas trwania prac, Śląski zostanie wyłączony z użytkowania Przepisy w tej sprawie są jasne, nie można przeprowadzać imprez na placu budowy. Najkrócej rzecz biorąc informacja ta oznacza, że od lipca przyszłego roku ze Śląskiego nie będą mogły już korzystać kluby piłkarskiej ekstraklasy, których stadiony nie spełniają wymogów licencyjnych.
Chorzów w parze z Warszawą

Prezentacja makiety zadaszonego Stadionu Śląskiego miała miejsce dzień po tym, jak jak przedstawiono przyszły kształt stadionu w Warszawie. - Nie koordynujemy działań, ale ta przypadkowa zbieżność, to jednak sygnał, że właśnie te dwa ośrodki dyktują tempo w przygotowaniach do Euro 2012 - stwierdził marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski. - Mam nadzieję, że właśnie my ze stolicą podzielimy się najważniejszymi meczami Euro 2012. A biorąc pod uwagę fakt, że wyprzedzamy harmonogram prac, myślę, że mogę już wszystkim kibicom życzyć wielu wrażeń podczas meczów tego turnieju na Śląskim.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!