Architekci, ekonomiści, socjologowie i specjaliści od urbanizacji dyskutują w Poznaniu o założeniach mającej wkrótce powstać Karty Przestrzeni Publicznej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Konferencję zorganizowali: Urząd Miasta Poznania, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej w partnerstwie z poznańskimi oddziałami Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zaproszeni goście dyskutują na temat założeń Karty Przestrzeni Publicznej, która ma zawierać odgórne wskazówki i reguły, którymi mają w przyszłości kierować się miejscy architekci i urbaniści przy tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego.

- Potrzeba planowania przestrzennego w Polsce jest ewidentna, choć są oczywiście gminy, które doskonale sobie z tym radzą – zauważył prof. Tadeusz Markowski.

Architekt dr Adam Kowalewski zwrócił uwagę, że w Polsce, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni publicznej, dominuje całkowita anarchia – samorządy zdały się na „niewidzialną rękę rynku”, podając za przykład braku planowania podał m.in. okolice Dworca Centralnego w Warszawie.

- To od tego, jakie warunki stworzy władza, zależy, czy podmioty prywatne będą zainteresowane współtworzeniem przestrzeni publicznej – podkreślił Kowalewski.

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni publicznej to m.in. tworzenie miejsc i obiektów, które staną się symbolami miasta, z którymi będą się utożsamiać mieszkańcy. Jak zauważył socjolog  dr Stanisław Lisiecki, takich symboli nie można niszczyć.

- W jednym z badań ankietowych wiele osób zapytanych o to, przy jakich obiektach w Poznaniu robili sobie zdjęcia w dzieciństwie wskazywali m.in. poznańskiego wilka, który znajduje się w Starym Zoo. Warto o nim pamiętać przy likwidacji zoo – zauważył Lisiecki.

Konferencja potrwa do czwartku. Kształt karty i jej główne założenia mają zostać ogłoszone podczas wrześniowego kongresu urbanistycznego, które odbędą się w Poznaniu.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!