Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Twierdzy Poznań 2018 - będzie można zwiedzać forty i schrony, a to nie koniec atrakcji [PROGRAM]

Błażej Dąbkowski
Podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań będzie można zwiedzić aż 26 miejsc, w tym siedem fortów.
Podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań będzie można zwiedzić aż 26 miejsc, w tym siedem fortów. Łukasz Gdak
W weekend 25-26 sierpnia w trakcie Dni Twierdzy Poznań będzie można zwiedzić aż 26 miejsc, w tym siedem pruskich fortów.

W sobotę i niedzielę po raz szósty odbędą się Dni Twierdzy Poznań. W tym roku na mieszkańców stolicy Wielkopolski oraz turystów czeka 26 miejsc i atrakcji. W programie jest aż siedem fortów: Fort Ia, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI, Fort VII i - po raz pierwszy biorący udział w akcji - Fort IIa, którego gospodarzami są harcerze z I Szczepu DhiZ im. Poznańskich Kryptologów. Ale zwiedzać będzie można nie tylko forty, tradycyjnie pojawiły się bowiem także schrony. Chodzi m.in. o obiekt przy ul. Babimojskiej, gdzie odtworzono fragment okopów z czasów I wojny światowej, galerię Werkbank, schron Arthura Greisera w podziemiach siedziby Radia Poznań, a także schrony przeciwlotnicze w Parku Wilsona i Sołackim. Ostatni z nich będzie można zwiedzić z przewodnikiem posługującym się językiem migowym.

W poszczególnych obiektach przygotowano bogaty program wydarzeń. Gośćmi Fortu I będą żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Będzie można z bliska zobaczyć sprzęt używany przez polskie wojsko współcześnie i sto lat temu.

Śluza Katedralna, będąca częścią Bramy Poznania zaproponowała możliwość wejścia na teren dawnej Elektrociepłowni Garbary, gdzie znajduje się tzw. redita, będąca reliktem Fortu Roona. Przynajmniej w kilku miejsca będzie można skosztować wojskowej kuchni (np. Fort Va, schron w Parku Sołackim, Jeżyckie Centrum Kultury).

Uzupełnieniem programu są wycieczki. Będzie można wybrać się na spacer po Parku Cytadela i odnaleźć tam relikty Fortu Winiary, a także wziąć udział w nocnym zwiedzaniu. Ponadto czekają gry miejskie, questy i pokój zagadek (escape room) w klasztorze karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha. Dla fanów samodzielnych eksploracji przygotowano mobilne przewodniki po Twierdzy Poznań, nie wymagające instalacji dodatkowych aplikacji.

- Ideą wydarzenia jest promowanie tych miejsc, związanych z fortyfikacjami, które można zwiedzać nie tylko podczas akcji, ale przez cały rok. Dlatego na liście nie mogło zabraknąć muzeów, dostępnych niemal codziennie. Jednak wiele miejsc funkcjonuje dzięki pasjonatom historii, którzy opiekują się fortami i schronami, udostępniając je zwiedzającym przynajmniej kilka razy w roku lub na zamówienie - tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.

W czasie VI Dni Twierdzy Poznań MPK uruchomi specjalne linie autobusowe nr 101 i 102, łączące wszystkie obiekty biorące udział w tegorocznej edycji imprezy. Mapy i rozkłady jazdy będą dostępne na przystankach.

Więcej informacji o Dniach Twierdzy Poznań i pełen program można znaleźć na stronie: www.dnitwierdzypoznan.pl.

Dni Twierdzy Poznań - zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto