Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Powiatowe 2017: To święto chleba. I wzajemnego szacunku

Marta Danielewicz
Starosta Jan Grabkowski zaprasza na dożynki wszystkich mieszkańców nie tylko powiatu poznańskiego.
Starosta Jan Grabkowski zaprasza na dożynki wszystkich mieszkańców nie tylko powiatu poznańskiego. Waldemar Wylegalski
Rozmowa z Janem Grabkowskim, starostą powiatu poznańskiego, organizatorem dożynek powiatowych, które odbędą się w sobotę w Łopuchowie.

Powiat poznański to prężnie rozwijający się, nowoczesny, obfitujący w przedsiębiorstwa oraz liczne inwestycje dla mieszkańców samorząd, który coraz chętniej wybierany jest na miejsce zamieszkania przez… poznaniaków. Czy jest tu miejsce dla rolników?

Oczywiście, że jesteśmy jako region bardzo bogaci, również rolnictwem. Być może nie wszyscy wiedzą, że użytki rolne zajmują ponad 60 procent całkowitej powierzchni naszego powiatu. Gminy takie jak Stęszew, Pobiedziska czy Kórnik, mają najwięcej gospodarstw. To, co cechuje naszych gospodarzy to wysoki poziom kultury rolnej, gospodarność, pracowitość, dobre przygotowanie zawodowe, wysoka wydajność i dobry park maszynowy. W powiecie nie brakuje dużych, prężnie działających firm, które są producentami maszyn rolniczych i to na skalę europejską.

Zadania publiczne jakie stawiane są przed powiatem nie dotyczą bezpośrednio rolników, a mimo w dużym stopniu warunkują ich poziom życia.

Aby mówić o dobrym rozwoju, w tym naszych rolników, musimy zachować pewną równowagę. Dlatego powiat poznański stara się aktywnie wspierać tereny wiejskie, kładąc szczególny nacisk na poprawę jakości życia ich mieszkańców. Jednym z przykładów takich działań jest systematyczna modernizacja układu komunikacyjnego w powiecie. Każdego roku do naszych mieszkańców, w tym gospodarzy, trafiają kolejne kilometry przebudowanych dróg. W tym roku na zarządzanie odcinkami powiatowymi planujemy wydać ponad 60 milionów złotych z naszego budżetu. Ogromne znaczenie ma tutaj ścisła współpraca z gminami powiatu poznańskiego oraz jego mieszkańcami. Inwestujemy też w oświatę, w tym duży nacisk kładziemy na szkolnictwo zawodowe, bezpieczeństwo i ochronę zdrowia. W porozumieniu z włodarzami poszczególnych gmin staramy się wpływać na podniesienie jakości życia w regionie.

Dożynki są świętem chleba i szacunku dla pracy. Czy w codziennym życiu towarzyszą nam te wartości, które pielęgnujemy podczas takich obchodów?

Każde spotkanie z mieszkańcami, którzy mają powody do świętowania i dziękowania za zbiory, to również okazja by utwierdzić się w tym, że wartości, jakie zbudowaliśmy w naszych małych ojczyznach są podstawą wszelkiego działania. Tu, w Wielkopolsce, a w szczególności w powiecie poznańskim, od lat budujemy silne ośrodki samorządowe. Odbudowa samorządu, która przyniosła nam autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, potwierdza, że mamy w swym dorobku jedną z najbardziej udanych polskich reform. Dziś jednak próbuje się nam wmówić, że lepszym rozwiązaniem będzie centralizacja naszych zadań, przez co decyzje o naszej przyszłości mają zapadać w Warszawie. Dlatego tak ważne jest to, aby każdego dnia szanować nie tylko wszystkich, dzięki którym mamy chleb, ale też nie zapominać o okazywaniu szacunku sobie, nawzajem. I to bez względu na poglądy.

Dlaczego warto pojawić się 26 sierpnia w Łopuchowie?

Jesteśmy jednym z najbardziej prężnie rozwijających się powiatów w kraju. Nasz budżet w tym roku przekroczył 300 milionów złotych, co świadczy o gospodarności i nieustannym naszym rozwoju. Pozyskujemy zewnętrzne fundusze na realizację naszych inwestycji zarówno oświatowych jak i drogowych, wspieramy zabytki, dbamy o zdrowie naszych mieszkańców i bezpieczeństwo. Mamy więc powody do dumy i satysfakcji. Stąd warto, by 26 sierpnia spotkać się i wspólnie świętować. Dlatego wraz z Dariuszem Urbańskim, burmistrzem Murowanej Gośliny zapraszam wszystkich mieszkańców, zarówno powiatu jak i z całego regionu, na sobotnie spotkanie w Łopuchowie. A o szczegółach naszego święta można przeczytać w dodatku „Powiatowa 17” w dzisiejszym wydaniu do Głosu Wielkopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto