Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drukarz atakuje beskidzkie lasy

Mirosław Łukaszuk
W beskidzkich lasach leśnicy na potęgę wycinają świerki. To próba ochrony przed plagą kornika drukarza czyniącego spustoszenia w drzewostanie. Na niektórych obszarach pod topór idzie co piąty świerk.

W beskidzkich lasach leśnicy na potęgę wycinają świerki. To próba ochrony przed plagą kornika drukarza czyniącego spustoszenia w drzewostanie. Na niektórych obszarach pod topór idzie co piąty świerk.

Co spowodowało tak masowe występowanie korników w tym roku? Hubert Kobarski, wiceszef Nadleśnictwa w Bielsku-Białej tłumaczy, że ubiegły rok był wyjątkowo suchy. Brak deszczy sporo obniżył poziom wód gruntowych w lasach. To poważnie osłabiło drzewa, które nie potrafiły bronić się przed szkodnikiem. Efekt jest taki, że w tym roku całe fragmenty beskidzkich lasów zamieniły się w posusz świerkowy.

Ściąć, okorować i wywieźć

- Zwykle skuteczne są normalne środki ochrony przeciw kornikom: pułapki feromonowe. Ale na tak dużych obszarach zaatakowanych przez szkodniki to już nie wystarcza. Usychające drzewa trzeba ściąć, okorować, a fragmenty ze szkodnikiem wywieźć z lasu i zniszczyć - wyjaśnia Kobarski.
Szacuje się, że w lasach wokół Bielska masową wycinkę trzeba przeprowadzić na 3 tys. hektarów. Z pracą trzeba się spieszyć, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się szkodnika. W czasie jednego sezonu mogą bowiem wyrosnąć trzy generacje korników. Jeżeli więc nie uda się zniszczyć korników teraz, gdy dorasta pierwsza tegoroczna generacja szkodników, potem walka z nimi może okazać się znacznie trudniejsza.

Opieńki też groźne

W Nadleśnictwie Bielsko drwale najprawdopodobniej zdążą uporać się z korowaniem na czas. Trudniejsze będzie to w innych częściach Beskidu, gdzie typowe lasy świerkowe stanowią większość drzewostanu. W lasach Ustronia ściętych będzie w tym roku ok. 40 tys. drzew. - Ścinamy wyłącznie obumarłe drzewa. Kornik atakuje nie tylko świerki, ale także opieńki - wyjaśnia Leon Mijal, nadleśniczy z Ustronia.

Wiosną przyszłego roku drzewostan zostanie odnowiony. Ale w miejscach po wyciętych świerkach będą rosły już inne gatunki drzew: buki, jawory, olchy, jesiony, sosny czy modrzewie. Dlaczego? - Mieszany drzewostan o wiele lepiej broni się przed szkodnikami - wyjaśnia Kobarski.


Kornik drukarz

Atakuje świerk, rzadko sosnę i modrzew. Żyje pod korą lub w drewnie drzew. Wygryza zawiłe systemy chodników: od drążonej przez samca komory godowej samica wygryza 2-3 chodniki macierzyste. W nich - w zagłębieniach - znosi jaja. Wylęgłe larwy drążą chodniki larwalne, zakończone kolebką, czyli miejscem przepoczwarzania. Korniki żywią się sokiem roślinnym, drewnem lub hodowanym przez siebie grzybem. Do śmiertelnego porażenia przeciętnego świerka potrzeba około 8 tys. korników. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto