Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drużbice. Konkurs kulinarny z gęsiną w roli głównej. Które dania najlepsze?

Ewa Drzazga
Archiwum
Drużbice. Konkurs kulinarny "Na świętego Marcina Najlepsza Gęsina" zostanie rozstrzygnięty w środę, 11 listopada. Które dania z gęsiną w roli głównej okażą się najsmaczniejsze?

Pieczona gęś z jabłkami, gęś ze śliwkami w rozmarynie, gęsia szyja nadziewana, a może pasztet z gęsi? Jakimi potrawami z gęsiną w roli głównej zdecydują się pochwalić 11 listopada gospodynie z gminy Drużbice? To na razie otoczone jest jeszcze tajemnicą. Pewne jest jedno - będzie bardzo smacznie i tego popołudnia w Drużbicach nie będzie nikogo, kto potraw z gęsi nie spróbuje. Bo wiadomo - „Na świętego Marcina najlepsza gęsina”, a takie jest właśnie hasło kulinarnego konkursu, który w tej właśnie miejscowości zostanie rozegrany 11 listopada.

- Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale w herbie naszej gminy jest święty Marcin i gęś - mówi Bożena Zielińska, wójt gminy Drużbice. - Chcielibyśmy utrwalić tę wiedzę i sprawić, żeby naszą gminę kojarzono właśnie z tymi herbowymi symbolami. Myślę, że konkurs kulinarny to doskonały sposób, by tak się stało. A przy okazji spróbujemy reaktywować staropolski obyczaj jedzenia gęsiny w dniu świętego Marcina, czyli 11 listopada - dodaje wójt Zielińska.

Zadanie to przygotowanie z wykorzystaniem mięsa z gęsiny przystawki lub zupy oraz dania głównego. Prezentacja potraw i ich ocena nastąpi 11 listopada na nowym placu rekreacyjnym przy hali sportowej w Drużbicach (rozpoczęcie około godz. 15.30, rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród o godz. 16.30). Autorzy dań mogą liczyć na nagrody i wyróżnienia, a wszyscy goście - na pokosztowanie prawdziwych specjałów, bo przecież nie bez powodu gospodynie z gminy Drużbice słyną ze swoich kulinarnych umiejętności. Dodatkowo każdy obecny na tej imprezie Marcin otrzyma upominek, będzie też koncert pieśni patriotycznych.

- Chcielibyśmy, żeby gmina Drużbice kojarzyła się właśnie z gęsiną i będziemy pracować nad tym, by tak właśnie było - mówi Bożena Zielińska.

A skąd w ogóle św. Marcin w gminnym herbie? Otóż św. Marcin z Tours był pierwszym patronem kościoła w Drużbicach, tego fundowanego jeszcze w XIV wieku przez rodzinę Drużbickich herbu Nałęcz, którym miejscowość zawdzięcza nazwę. Dziś patronem miejscowego kościoła jest św. Roch, a o św. Marcinie mało kto pamięta, ale to właśnie ten drugi święty znalazł się w herbie gminy. - Oby tylko w tym roku, w myśl przysłowia, nie przyjechał na białym koniu - żartują organizatorzy konkursu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto