25 maja to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. - Co dwa dni w Polsce zgłaszane jest zaginięcie dziecka - alarmuje Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Równo 30 lat temu sześcioletni Etan Patz  z USA zaginął w drodze do szkoły. Choć rozpoczęto błyskawiczną akcję poszukiwawczą, Etan do dziś nie został odnaleziony. Przypadek zaginięcia sześcioletniego dziecka był na tyle poruszający, że w ciągu kolejnych lat amerykańskie organizacje pozarządowe zaczęły obchodzić dzień zaginięcia chłopca jako dzień pamięci o zaginionych dzieciach. Z czasem do zaznaczenia tej daty w kalendarzach skłoniły się całe Stany Zjednoczone, a później i inne państwa. W Polsce Międzynarodowy Dizeń Dziecka Zaginionego obchodzimy od 5 lat.

- Co dwa dni zgłaszane jest w Polsce zaginięcie dziecka, które nie ukończyło jeszcze 10 lat - zaznacza Aleksandra Kiełczewska, z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA. - W przypadku młodzieży sprawa jest jasna. Młodzi ludzie uciekają, bo nie potrafią sobie poradzić z problemami, które ich przerastają. Jeśli zaś chodzi o małe dzieci to powody są dwa: albo dzieci nie stosują się do próśb rodziców, albo są pozbawione dobrej opieki.

13 osób zaginionych w Poznaniu

Według danych ITAKI w Poznaniu poszukiwanych jest obecnie 13 osób. Wśród nich jedna trzynastolatka i jedna kobieta, która zaginęła w wieku 9 lat. Obecnie - jeśli żyje - ma 43 lata.

Symbolem pamięci o zaginionym dziecku i wyrazem solidarności z jego rodzicami jest kwiat niezapominajki. Po raz pierwszy wykorzystano ten symbol w Kanadzie 14 lat temu. Rozdano wówczas dwa miliony nasion kwiatów, które sadzono później na miejskich trawnikach.

Nowy numer na urodziny

Fundacja ITAKA obchodzi właśnie 10 urodziny. W nową dekadę swojego funkcjonowania jej przedstawiciele chcą wkroczyć z jeszcze lepszą skutecznością poszukiwania osób zaginionych. Z tej okazji uruchomiono nowy numer telefonu, pod którym można zgłaszać informacje dotyczące zaginionych dzieci (nr 116 000).

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!