Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci na poznańskiej Cytadeli [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrozek
W czwartek przed południem na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej na poznańskiej Cytadeli z okazji Remembrance Day złożone zostały wieńce. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele RPA, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Kanady.

Ambasador RPA Dr LST Pekane, ambasador Australii Ruth Pearce, Attache Obrony Wielkiej Brytanii płk Nigel Phillips oraz Attache Obrony Kanady płk Andre Sevigny złożyli przed południem wieńce na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej. Uroczystość rozpoczęły hymny narodowe oraz przemówienie Nigela Phillipsa.

- Spotykamy się tutaj wraz z członkami Wspólnoty Brytyjskiej, aby wspomnieć przed Bogiem wszystkich tych, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój, pomodlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczenie na ciele i umyśle oraz ślubować poświęcenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i jego woli – mówił Attache Obrony Wielkiej Brytanii.

Po jego słowie wstępnym ambasador RPA odczytał Lekcję Ewangelii, a Attache Obrony Narodowej - Akt Pamięci. - Pamiętajmy przed Bogiem, i polećmy jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci, a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości – mówił płk Andre Sevigny.

Dzień Pamięci zakończył się złożeniem wieńców, dwiema minutami ciszy oraz modlitwą o pokój. Na uroczystość zaproszona została również delegacja kombatantów walczących na frontach Europy Zachodniej i przedstawiciele władz województwa i miasta. O oprawę zadbała tradycyjnie Komenda Garnizonu Poznań. Na miejscu pojawiła się ponadto reprezentacja International School of Poznan.

- Dzień Pamięci obchodzony jest we wszystkich krajach Wspólnoty Brytyjskiej. W Polsce, Ambasadorowie tych krajów składają wieńce na cmentarzach w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu - informuje Włodzimierz Walkowiak, Brytyjski Konsul Honorowy.

Na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej pochowani są m.in. uczestnicy „Wielkiej Ucieczki”. W marcu 1944 roku z obozu jenieckiego w Żaganiu uciekło 80 żołnierzy. Czterech z nich złapał wartownik, kolejnych 73 ujęto podczas akcji poszukiwawczej. 50 uciekinierów zostało straconych na rozkaz Hitlera. Do celu dotarło tylko trzech jeńców.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto