Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - Poznań pamięta [PROGRAM OBCHODÓW]

Paulina Rezmer
wroclaw.naszemiasto.pl
1 marca cała Polska obchodzi Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Niemal we wszystkich miastach w kraju oddaje się cześć tym, którzy po 1944 roku stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej rządom ZSRR. Pamięć bohaterów uczci również Poznań.

Główne uroczystości odbędą się 1 marca przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, przy al. Niepodległości. O 16.00 msza św. w kościele przy ul. Fredry. Po niej marsz ulicami Fredry, Gwarną, Św. Marcin i al. Niepodległości.

Tegoroczne poznańskie obchody święta organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, Archidiecezja Poznańska, oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

TUTAJ SPRAWDZISZ PLAN OBCHODÓW

Po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi i odegrali nieocenioną rolę w powojennej historii kraju. Po latach zapomnienia ich niezłomna postawa zostaje przypomniana i z całą mocą uświadamiana jest współczesnym Polakom. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie ważnym dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Właśnie tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

RYŚ i WARTA
Jednym ze szczególnie zasłużonych Żołnierzy Wyklętych był Wielkopolanin Antoni Fryszkowiak, pseudonim Ryś, żołnierz Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dowodził podziemiem niepodległościowym we wschodniej Wielkopolsce w latach 1945-47. Przeprowadził napad na spółdzielnię SCh w Mostkach (1947) i staracie zbrojne z Grupą Operacyjną MO i KBW w Lubostówku (24 listopada 1946).

Szczególnie wsławiła się też złożona z byłych członków AK grupa WSGO Warta działająca na obszarze Wielkopolski w 1945 r. Powstała 10 maja 1945 z byłych członków Okręgu Zachodniego Armii Krajowej. Oprócz niej na terenie Wielkopolski działało jeszcze kilkadziesiąt organizacji. Pokaz filmu poświęconego "Warcie" 2 marca o godzinie 18.00 przy ul. Przybyszewskiego 30.

WYKLĘCI
W 1943 dowództwo AK rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji Polski przez Związek Radziecki. Powstała cywilno-wojskowa organizacja mająca na celu obronę i podtrzymanie polskiego społeczeństwa oczekującego na wojnę państw Zachodu z ZSRR. Zadaniem organizacji NIE było kontynuowanie walk o niepodległość kraju po wkroczeniu Armii Czerwonej, jednak jej siły zostały znacznie osłabione, między innymi w wyniku Powstania Warszawskiego. 7 maja 1945 rozwiązano NIE i powołano Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, która przetrwała kilka miesięcy, by następnie zostać przeformowaną w Ruch Oporu „Wolność i Niezawisłość”.

Położenie organizacji niepodległościowych było skrajnie ciężkie, zachodnie mocarstwa przestały uznawać rząd emigracyjny, a premier Stanisław Mikołajczyk odciął się od działań Delegatury szukając porozumienia z komunistami i w nim upatrując szansy dla Polski. Poakowskie oddziały nastawione na walkę zbrojną nie chciały przestawić się na działalność cywilną. Walki zbrojne wymierzone były głównie w oddziały Urząd Bezpieczeństwa (UB), Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) i Milicję Obywatelską (MO).

W największym okresie działalności organizacja liczyła szacunkowo do 30 tys. osób. W jej skład wchodziły: Armia Krajowa Obywatelska, Armia Polska w Kraju, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, NIE, Ruch Oporu Armii Krajowej, Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza Warta, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość.

Zobacz także: Marsz Zwycięstwa 2013. Oddali hołd powstańcom wielkopolskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto