W tym roku mamy trzy piątki 13-go: dziś, w kwietniu i lipcu W tym roku mamy trzy piątki 13-go: dziś, w kwietniu i lipcu

W tym roku mamy trzy piątki 13-go: dziś, w kwietniu i lipcu (© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wydawałoby się, że w dobie komputerów i supertechnologii wiara w przesądy to przeszłość. Nic bardziej błędnego. Wierzymy jeszcze mocniej w złą moc, kiedy wstaniemy lewą nogą, czarny kot przebiegnie nam drogę, stłuczemy lustro. To wszystko jednak nic w porównaniu ze złowieszczą siłą "13" i to dodatkowo w piątek.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

- Gdybym mogła, to nie ruszałabym się tego dnia z domu ani na krok - twierdzi Katarzyna Szczurkowska. - Zawsze 13 w piątek mam złe nastawienie do życia, wiem, że tego dnia niczego nie załatwię, a jeszcze coś zgubię. To "13" złamałam prawą rękę, zgubiłam portfel. Wierzę w złą moc tego dnia.

W wielu krajach w hotelach, biurach, apartamentowcach nie ma numeru "13", a w niektórych samolotach nie ma takiego miejsca.
- W piątek 13 nie należy m.in. kichać, zakładać nowej koszuli i kąpać się - mówi Agata Poręba, pasjonatka tarota. - Nie powinno się także zaczynać nowych spraw, interesów, kupować domu, działki czy samochodu.W Poznaniu przesądów urzędnicy się nie boją. Jedną z najpopularniejszych linii tramwajowych jest "13", w urzędach spokojnie można znaleźć pokoje z tymi numerami, tak samo jak w hotelach.

Każdy ma swój sposób na przetrwanie tego dnia. Jedni starają się nie wychodzić z domu, inni nie zwracać uwagi na datę, albo po prostu zabierają ze sobą talizmany chroniące przed złymi mocami.

Inaczej jest w Chinach, gdzie "13" jest najszczęśliwszą liczbą. Boją się natomiast cyfry 4, którą wymawia się podobnie jak słowo "śmierć". W indiańskiej mitologii jest 13 niebios i 13 bogów, co czyni tę liczbę wyjątkową i boską. Odwrotnie niż w naszej kulturze, gdzie "13" burzy porządek świata oparty na "12": było 12 miesięcy w roku, 12 godzin dnia i nocy, 12 znaków zodiaku.

Jeżeli nic się nie stanie dziś, na skumulowanego pecha w piątek 13-go mamy szansę jeszcze w lipcu i kwietniu.

Zobacz najnowsze informacje na stronie "Głosu Wielkopolskiego"

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!