Enea Challenge Poznań: dystans sprinterski i olimpijski [WYNIKI, ZDJĘCIA]

RED
Enea Challenge Poznań: dystans sprinterski i olimpijski
Enea Challenge Poznań: dystans sprinterski i olimpijski mat. prasowy organizatora
Pierwszego dnia Enea Challenge Poznań rywalizowało ponad 1690 zawodników. W sobotę, 25 lipca triathloniści walczyli na dystansie sprinterskim i olimpijskim. Jutro zaś czeka ich dystans średni. Zobacz zdjęcia!

Enea Challenge Poznań rozpoczęły Mistrzostwa Polski Juniorów na dystansie sprinterskim (750m/20km/5km). Z czasem 1:01:12 wygrał je poznaniak, Jacek Krawczyk. Na podium obok niego znaleźli się także Michał Oliwa (01:01:39) oraz Jacek Tuczyński (01:02:32). Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Sikora (1:17:07). O drugie miejsce zaciętą walkę stoczyły Katarzyna Rogacz oraz Wiktoria Zawolik. Ostatecznie wygrała pierwsza z nich.

- Jestem zmęczony, ale szczęśliwy – mówił zaraz po biegu Jacek Krawczyk, mistrz Polski juniorów – Triathlon od czterech lat jest moją pasją. Chciałbym kiedyś wskoczyć na taki poziom, jaki prezentują Chris McCormack, James Cunnama oraz Bart Aernouts – dodaje.

W kategorii OPEN na dystansie sprinterskim kolejne, medalowe miejsca zajęli: Łukasz Majewski (1:02:46), Bogumił Głuszkowski (01:05:52) oraz Jakub Goleniewski (1:05:58). Natomiast na krótkim dystansie najszybsza okazała się Małgorzata Ostrowska (1:10:19). Tuż za nią uplasowała się Hanna Matysiak (1:11:55), a stawkę medalistek uzupełniła Karolina Głuszkowska (1:11:57).

Nie było niespodzianek na dystansie olimpijskim (1500m/40km/10km). Najlepsi okazali się w tym przypadku Wielkopolanie – Agnieszka Jerzyk (2:09:11) oraz Dariusz Kowalski (1:59:23). Agnieszka potwierdziła tym samym swoje sportowe aspiracje: – W ostatnich Mistrzostwach Europy w Genewie zajęłam 6. miejsce, jednakże moim największym celem jest wskoczenie do czołowej dziesiątki w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Start w Poznaniu był dla mnie poniekąd treningowy w drodze eliminacji do Igrzysk – mówi Agnieszka Jerzyk, Enea Tri Tour Team. W rywalizacji kobiet na podium znalazły się także Małgorzata Szczerbińska (2:14:26) oraz Aleksandra Rudzińska (2:19:46). Natomiast wśród mężczyzn drugie miejsce na dystansie olimpijskim zajął Mateusz Rak (2:01:55), a na trzecim miejscu znalazł się Sylwester Swat (2:03:09).

- Udało się dzisiaj wygrać z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami. Chciałem dać z siebie wszystko na rowerze, bo wiedziałem, że mogę tutaj uciec zawodnikom i jak widać udało się. Bardzo żałuje, że Chris McCormack jednak nie wystartował na dystansie olimpijskim. Miałem nadzieję, że będę miał się z kim pościgać – mówi Dariusz Kowalski, zwycięzca na dystansie olimpijskim w Enea Challenge Poznań. – To mój pierwszy start od kiedy zostałem ojcem i niewątpliwie ten fakt jeszcze bardziej motywował mnie do zwycięstwa – dodaje.

Już w niedzielę, 26 lipca, triathloniści będą rywalizować na dystansie średnim (1900m/90km/21,1km). Wystartuje światowa czołówka, m.in. Bart Aernouts (3. miejsce w Mistrzostwach Europy na dystansie średnim), James Cunnama (wielokrotny zwycięzca prestiżowych imprez triathlonowych, m.in. Challenge Roth), czy Jodie Swallow (kilkukrotna mistrzyni świata).

Źródło: Agencja TVN/x-news