Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ethno Port Poznań 2009: Stare Koryto Warty ponownie ożyje

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Po ubiegłorocznym sukcesie w Poznaniu ponownie odbędzie się festiwal Ethno Port. Muzyka z różnych zakątków świata ponownie będzie rozbrzmiewać w starym korycie Warty.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w czerwcu 2008 r. i okazała się dużym sukcesem. Światowe gwiazdy world music przyciągnęły do Poznania fanów z całej Polski, ale wymierną korzyścią imprezy okazało się ożywienie starego koryta Warty niedaleko Starej Gazowni, gdzie umieszczono obie festiwalowe sceny.

- Nasz festiwal nie tylko nie powoduje utrudnień komunikacyjnych ani paraliżu miasta, ale dodatkowo ożywia i oczyszcza zapomniane miejsce w Poznaniu – w ubiegłym roku z nadrzecza wywieziono ok. 16 ton śmieci, w tym roku też na pewno było kilka ton – mówi Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu.

Mimo kryzysu gospodarczego i związanych z tym trudności w pozyskiwaniu sponsorów, udało się dopiąć budżet na podobnym poziomie jak przed rokiem i ściągnąć światowe gwiazdy muzyki.

- Staram się unikać określeń „gwiazda wieczoru”, bo w moim przekonaniu wszyscy zaproszeni artyści zasługują na takie miano – przyznaje Maszewski.

Na tegorocznym Ethno Porcie zagrają m.in. Mari Boine – uprawiająca śpiew zwany joikowaniem charakterystycznym dla skandynawskiego ludu Sami, Transglobal Underground – brytyjska grupa grająca mieszankę muzyki orientalnej i afrykańskiej z nowoczesnymi brzmieniami z pogranicza house i drum’n’bass, Taraf De Haidouks – jeden z najsłynniejszych zespołów cygańskich. Wielu fanów na pewno przyciągnie występ Djivana Gasparyana – niekwestionowanego mistrza gry na duduku – instrumencie dętym przypominającym obój.

- Kiedy na nim, gra, to jakby śpiewał, a jego muzyka wydaje się pieśnią bez słów – zachwala Maciej Rychły, który będzie prowadził koncerty. – Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kiedy w filmie słyszy melodię oboju to zazwyczaj jest to właśnie Gasparyan.

Festiwal rozpocznie się w piątek 12 czerwca o godz. 19. od koncertu Slowinska.art.pl, czyli Joanny Słowińskiej. Po niej na scenach zaprezentują się Iva Bittova & Lisa Moore, a później Mari Boine. Andrzej Maszewski żartuje, że będzie to taki Dzień Kobiet na Ethno Porcie.

W pozostałe dwa dni koncerty będą rozpoczynać się od godz. 17. Podobnie jak przed rokiem muzycy będą występować na dwóch scenach. Każdego dnia wystąpi jeden polski artysta. Poza wspomnianą Słowińską będą to zespoły Alamut i Żywiołak.
- Ten drugi jest teraz na fali popularności. Spodziewamy się, że ich koncert przyciągnie miłośników nie tylko muzyki ethno, ale też gotyckiej, która nawiązuje do pieśni i obrzędów pogańskich – wyjaśnia Maszewski.

Podobnie jak przed rokiem festiwal to nie tylko koncerty, ale też warsztaty muzyczne. Na te, na których uczestnicy poznają tajniki muzyki afrykańskiej nie ma już wolnych miejsc, ale nadal można zapisywać się m.in. na warsztaty latynoskie i indyjskie.

Poza tym w niedzielę o godz. 16. w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się pokaz filmu pt. „Feel Like Going Home” Martina Scorsese’a poświęconego źródłom muzyki bluesowej, której reżyser szukał w Afryce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto