18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eugeniusz Makulski skończył 86 lat

GB
Eugeniusz Makulski
Eugeniusz Makulski Fot. Biuro Prasowe Sanktuarium
9 lutego ks. Eugeniusz Makulski MIC, marianin, pomysłodawca i budowniczy bazyliki pw. Matki Bożej Licheńskiej, wieloletni kustosz licheńskiego Sanktuarium, obchodził 86. urodziny.

Ks. Eugeniusz Makulski urodził się 9 lutego 1928 roku w Kotarszynie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Pochodzi z ubogiej, chłopskiej rodziny. Kiedy miał trzy lata, na zapalenie płuc zmarł jego ojciec.

W czerwcu 1941 roku ukończył w Miłkowie szkołę podstawową. W październiku 1943 jego stryj Stefan zabrał go do Starachowic, gdzie uczęszczał do szkoły zawodowej i pracował w zakładach broni i amunicji. W marcu 1945 roku rozpoczął naukę w Liceum im. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. We wrześniu 1945 roku wraz ze stryjostwem przeniósł się do Grudziądza. Należał do tzw. „Milicji Niepokalanej” – organizacji powołanej do życia przez św. Maksymiliana Marię Kolbe.

4 lipca 1948 roku napisał prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Księży Marianów. Została ona przyjęta: 30 lipca tegoż roku wstąpił do mariańskiego nowicjatu w Skórcu k. Siedlec. W 1966 roku, po ukończeniu studiów teologicznych, jako młody kapłan, został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej koronami papieskimi. Od tamtego czasu nierozerwalnie związany jest z Licheniem.

Mimo szykan władz komunistycznych, systematycznie rozbudowywał licheńskie Sanktuarium. Za samowole budowlane został skazany przez PRL-owskie sądy na siedem lat więzienia w zawieszeniu.

Jest głównym pomysłodawcą i budowniczym licheńskiej bazyliki będącej wotum dziękczynno-błagalnym narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa, która w całości została sfinansowana z datków wiernych (budowa świątyni trwała w latach 1994-2004). Kościół konsekrował 12 czerwca 2004 roku nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Wcześniej, bo w 1999 roku, w budującej się jeszcze bazylice modlił się bł. Jan Paweł II podczas swojej siódmej pielgrzymki do Ojczyzny.

W 2004 roku ks. Eugeniusz Makulski przeszedł na zasłużoną emeryturę otrzymując dożywotnio honorowy tytuł kustosza seniora Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Obecnie mieszka w domu zakonnym Zgromadzenia Księży Marianów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu Starym.

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto