Transatlantyk rusza za tydzień Transatlantyk rusza za tydzień

Festiwal Transatlantyk być może po raz ostatni w Poznaniu (© materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już niedługo w Poznaniu odbędzie się festiwal Transatlantyk. Zobacz, co przygotowali organizatorzy!

Festiwal Transatlantyk rozpocznie się 7 sierpnia. Będzie to piąta edycja i - prawdopodobnie - ostatnia odbywająca się w naszym mieście, bowiem od przyszłego roku festiwal ma trafić do Łodzi.

Program jest bardzo zróżnicowany i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą tu poruszające dokumenty, sekcja kina niezależnego i filmy nagrodzone na największych festiwalach. Obejrzymy je w kilku poznańskich kinach: kino Muza, Multikino 51, Nowe Kino Pałacowe, najmniejsze w mieście kino Raj a także pierwszy raz w kinie Rialto.

Transatlantyk kolejny już raz przygotował pojawienie się w Poznaniu Mobilnego Kina Škody, które to przez cały lipiec i sierpień odwiedzi 18 miast. Seanse w różnych dzielnicach Poznania będą się odbywać w sierpniu. Filmy obejrzymy w kilku poznańskich kinach - Multikinie 51, kinie Muza, Nowym Kinie Pałacowym, najmniejszym w mieście kinie Raj oraz po raz pierwszy w kinie Rialto.

Wśród kolejnych elementów programu Kino Kulinarne, w ramach którego jak co roku prezentowanych jest pięć wyjątkowych kolacji inspirowanych filmami.

Jedną z ciekawszych sekcji Festiwalu Transatlantyk jest Kino Łóżkowe. Jest to bezapelacyjnie unikatowe wydarzenie na mapie kulturalnych imprez w całej Polsce. Tylko tu widzowie mają możliwość obejrzenia wspaniałych projekcji leżąc w wygodnych, dwuosobowych łóżkach z baldachimami. Łóżkoteka rozpoczęła się 31 lipca i potrwa do końca Festiwalu.

Znajdzie się też coś dla najmłodszych. Twórcy zapraszają nie tylko dzieci, lecz i rodziców, którzy będą mieli świetną okazję do przeżycia nostalgicznej podróży w swe dziecięce lata. Przed nimi zarówno klasyki, takie jak „Pomysłowy Dobromir” i „Proszę słonia” jak również trzy filmy prosto z Hollywood.

Będzie też coś dla widzów dojrzałych, chcących obejrzeć coś ambitniejszego niż tylko produkcje komercyjne. Bohaterowie filmów prezentowanych w ramach sekcji Kino dojrzałe wkraczają powoli w jesień życia. Nie jest to jednak dla nich przykry czas - wręcz przeciwnie, dostrzegają oni radość w odkrywaniu siebie na nowo.

Ale filmy to nie wszystko. Odbędą się też spotkania z twórcami, zarówno krajowymi jak i tymi z zagranicy. Pokazy umożliwią przybliżenie się zawodowej filozofii oraz techniki pracy. Ważnym zadaniem spotkań jest również inspirowanie młodych twórców do podejmowania ryzykujących przedsięwzięć. Każdy uczestnik będzie miał możliwość zadawania pytań.

Będą też warsztaty przygotowane dla różnego rodzaju odbiorców i zaplanowane w taki sposób, aby uczestnicy mogli pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowania, poznając międzynarodowe standardy.

Nie zabraknie też muzyki. W ramach wydarzeń muzycznych zaplanowane są koncerty pięciu artystów ukazujące liczne oblicza polskiej i amerykańskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Odbędzie się też konkurs kompozytorski.

Festiwal potrwa od 7 do 14 sierpnia.

Pełny program dostępny jest na stronie Transatlantyk

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!