Uczestniczki konkursu na najdłuższy warkocz zawsze chętnie stawiają się na starcie

Uczestniczki konkursu na najdłuższy warkocz zawsze chętnie stawiają się na starcie (© Marek Zakrzewski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Tradycyjnie w niedzielę poznaniacy spotkają się na XII już festynie farnym pt. "Warkocz Magdaleny". Rozpocznie się o godz. 12.30 mszą świętą, a od godz. 14 będzie można wziąć udział w konkursach (m.in. połykaczy magdalenek, na najlepsze zadęcie w organową piszczałkę, gwarowym), koncertach (tym razem gośćmi będą artyści z Wolsztyna). Najważniejszą częścią imprezy będzie słynny konkurs na najdłuższy warkocz.

Podczas festynu odbędą się też - promocja nowego przewodnika po farze autorstwa Patrycji Owczarzak, a także spotkania ze znanymi i lubianymi autorami: Andrzejem Zarzyckim, Janem Śmiełowskim, Jarosławem Mulczyńskim, Bogdanem Walczakiem, Lechem Konopińskim, Danutą Płygawko, o. Wojciechem Prusem.

Przewodnicy zapraszają także na niecodzienne zwiedzanie fary od podziemi po strych. Będzie można m.in. zajrzeć do wielkiej szafy organowej i dowiedzieć się, jak się stroi takiego giganta. Zajrzymy także do odrestaurowanych pomieszczeń farnych: kapitularza i zakrystii oraz podziemi. Nie lada gratką będzie możliwość spojrzenia na panoramę Poznania z okien na farnym poddaszu.

Festyn powstaje dzięki zaangażowaniu wielu osób i z przekazanych przez firmy darów oraz dzięki wsparciu cechów rzemieślniczych i restauratorów staromiejskich. I choć głównym celem imprezy jest wspólna zabawa, jest także idea, która przyświeca festynowi od początku jego istnienia - zbiórka funduszy na remont fary - jednej z najpiękniejszych barokowych świątyń Polski, od kilkunastu dni drugiej Bazyliki Mniejszej w Poznaniu. Całą imprezę poprowadzą Grażyna Banaszkiewicz oraz Brozi.

Dzisiaj natomiast rozegrany zostanie Wielki Turniej Rycerski i odbędzie się Piknik Rodzinny. Od godziny 17 do 21 na parkingu WPN Mosina-Pożegowo czeka wiele atrakcji. W programie m.in.: obóz rycerski z XV wieku, zbrojownia dla każdego, pokazy walk rycerskich, "Kończ waść..." stanowisko Kata. Ponadto odbędzie się finał projektu odtworzenia obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" współorganizowany przez siedemnaście gmin powiatu poznańskiego.

Kto będzie chciał uciec z miasta, może w sobotę wybrać się na VIII Jarmark Św. Jakuba w Murowanej Goślinie. W tym roku impreza przebiegać będzie pod hasłem "Wieś tańczy, wieś szaleje". W programie imprezy m.in.: rywalizacja wędkarzy, VI Światowy Zjazd Gośliniaków, Ogólnopolskie Strzelanie Bractw Kurkowych o "Miecz Świętego Jakuba", zabawa na placu Powstańców Wielkopolskich; koncerty. Początek zabawy nie dla śpiochów, bo o 7 rano.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!