(© Kino Świat)

Film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland został nominowany do Oscara. Nominacje do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek.

"W ciemności" ("In Darkness") to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska. Film przedstawia losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywa Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując własne życie ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, kobiet oraz dzieci.

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Producentem filmu jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Film Agnieszki Holland to dziewiąty po "Nożu w wodzie", "Faraonie", "Potopie", "Ziemi obiecanej", "Nocach i dniach", "Pannach z Wilka", "Człowieku z żelaza" i "Katyniu" polski film, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Obraz Nieanglojęzyczny. Jak dotąd żadnej polskiej produkcji nie udało się zdobyć statuetki.Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Stef (gość)

to pierwsze co pomyślałem, że na pewno jest o Żydach albo pisząc poprawnie politycznie tzw. tfhu! gejach (normalni ludzie nazywają ich inaczej!)

adsenior (gość) (emeryt)

Dlatego by ulice Perca czy Danielewicza były w centrum Warszawy a Bora Komorowskiego, na dalekiej Pradze. By pomnik Bohaterów Getta, był gigantyczny i stał w centrum, a pomnik Powstania Warszawskiego, był obeliskiem stojącym na Powązkach. Daliśmy się zepchnąć do roli pariasów, we własnym kraju!

emeryt (gość)

Dlaczego nie powstał jeszcze film o Polakach . którym udało się uciec, lub cudem przeżyli hitlerowski obóz zagłady.O takich bohaterach jak Kazimierz Piechowski i inni.