Gry komputerowe przeszły długą ewolucję – jeszcze kilkanaście lat temu były to niewielkie, często jednoosobowe produkcje tworzone przez grupki zapaleńców, dziś największe tytuły dysponują budżetami idącymi w dziesiątki milionów dolarów, a produkują je ekipy złożone z setek specjalistów.

Jeśli gry komputerowe wciąż kojarzą nam się z niezobowiązującą rozrywką, to powinniśmy spojrzeć na liczby bardzo dosadnie uświadamiające wielkość zjawiska, z jakim mamy do czynienia. Holenderska firma Newzoo oszacowała, że w 2017 roku rynek gier osiągnął wartość bliską 110 miliardów dolarów (zaskakującą informacją może być fakt, że blisko połowa jego wartości należy do segmentu gier mobilnych). Nie oszukujmy się – grają wszyscy, niezależnie od wieku, a miłośnicy sieciowego „World of Tanks” z pewnością wiedzą, że prawdopodobnie najstarszy gracz pochodzi z Katowic i ma 74 lata.


One shot, one kill


Jednym z popularniejszych segmentów rynku gier wciąż pozostają wszelkiej maści strzelanki, pozwalające nam wziąć udział w wirtualnej wojnie, ulicznej strzelaninie czy wręcz na odwrót – w napadzie na bank lub porwaniu zakładników. Większość tytułów nie stawia zbyt wielkich wyzwań w grze przeciwko wirtualnemu przeciwnikowi – nawet najtrudniejsi komputerowi przeciwnicy nie dorównają ludzkim graczom. Najbardziej ekscytujący etap strzelaniny rozpoczyna się po wejściu w tryb sieciowy. Producenci przykładają coraz większą wagę właśnie do trybu sieciowego, tryb „solowy” traktują po macoszemu lub wręcz z niego rezygnują, mając na uwadze, że większość graczy i tak wybierze ten pierwszy. Tempo gry narzucają jednak nie tylko wirtualni wrogowie, lecz także bardziej przyziemne elementy: sprzęt oraz łącze internetowe. To ostatnie, szczególnie w większych ośrodkach miejskich (na przykład internet w Poznaniu w ofercie Orange może mieć szybkość nawet kilkuset megabitów), oferowane jest w bardzo korzystnych i różnorodnych konfiguracjach.


Branża elektroniki jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w historii – dzisiejsze komórki dysponują mocą obliczeniową kilka milionów razy większą niż pierwsze komputery. Branża gier stara się odpowiednio wykorzystać potencjał coraz potężniejszych układów scalonych. Nikogo nie dziwią dziś karty graficzne będące prawdziwymi molochami, nierzadko wymagającymi trzech wiatraków do odprowadzenia wygenerowanego ciepła, podobnie jak potężne procesory czy dziesiątki gigabajtów pamięci RAM. Jednak najważniejszą barierą na drodze do sieciowych zwycięstw pozostaje połączenie internetowe.


Ping – ważna rzecz


Każdy gracz wie, jak ogromną rolę odgrywa ping, zwłaszcza w strzelankach, gdzie ułamek sekundy opóźnienia naszej reakcji może poskutkować zakończeniem gry. Warto wybrać więc operatora, który zaoferuje nam łącze światłowodowe o ogromnej prędkości, pozwalającej na osiągnięcie idealnych osiągów w ulubionym tytule. Internet światłowodowy w Poznaniu osiąga obecnie niewyobrażalne wcześniej prędkości (nawet do kilkuset megabitów na sekundę), pozwalając zarówno na błyskawiczne przesyłanie pakietów gier, jak i niezwykle komfortowe korzystanie z innych zasobów sieci.


O roli prędkości (oraz niezawodności) internetu w grach i w codziennym życiu nie trzeba przekonywać nikogo, kto kiedykolwiek miał okazję korzystać z wolnego połączenia lub surfował za pośrednictwem sieci radiowych, charakteryzujących się dużą niestabilnością i niską prędkością połączenia. Powiedzmy sobie szczerze: kto z nas, graczy, nie zna uczucia, gdy już mieliśmy ostatniego wroga na celowniku i nie udało nam się wygrać strzeleckiego pojedynku? Większość dobrze zna gorzki smak porażki, na którą nie mieli rzeczywistego wpływu. Nie trzeba powtarzać tego doświadczenia, a przy okazji można zapewnić sobie znacznie więcej komfortu w codziennym życiu – proste, internetowe dwa w jednym.Advertisement

Z regionu