(© G. Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Boże Narodzenie, 1223 rok, włoska miejscowość Greccio. Św. Franciszek z Asyżu buduje pierwszą w historii szopkę. Dodajmy – żywą. Prawie osiemset lat później bracia mniejsi z Poznania kontynuują tę tradycję. Ze sporymi sukcesami. Budowany przez nich żłóbek co roku jest bowiem największy w Europie.

Charakterystyczny element franciszkańskiego żłóbka? Ruchome figury. – W tym roku są nie tylko pastuszkowie, prorocy, owieczki, ale i przedstawiciele różnych kontynentów – mówi „Głosowi Wielkopolskiemu” jeden z braci.

SZOPKA U FRANCISZKANÓW. ZOBACZ FILM

W centrum szopki, w skalnej grocie, stoi święta rodzina naturalnych rozmiarów. Święty Józef ma 180 cm wysokości. Całości dopełnia betlejemski pejzaż z czasów narodzin Chrystusa.

Nad grotą, w której narodził się Jezus, stanęli prorocy. Łącznie do budowy szopki franciszkanie użyli aż 250 figurek. Wiele z nich zostało w ostatnich latach odrestaurowanych. A jeszcze inne są dziełem samych poznańskich zakonników.

Tradycja budowy franciszkańskich żłóbków w Poznaniu sięga lat 50. Wcześniej kościół był zniszczony wskutek działań wojennych. – Co roku nasz żłóbek jest największą tego typu konstrukcją znajdującą się wewnątrz świątyni w skali Europy – mówią nam poznańscy bracia mniejsi.

I od lat, tuż przed Bożym Narodzeniem, zobaczyć ten fenomen przychodzą tłumy mieszkańców stolicy Wielkopolski. Szopka ma bowiem aż 30 metrów głębokości, około 17 m wysokości i 10 m szerokości.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!


Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Tasma (gość)

Może troszkę prawdziwych postaci do szopki zacznijmy od księży pedofili a zakończmy biskupami tajnymi wsółpracownikami SB a jako gwiazda przyjaciel JP2 TW DELTA PRZYBYSZ WAGA FILOZOF i tysiące innych

Spartakus (gość)

Według proroctw biblijnych Jezus już niedługo zrobi prawdziwą szopkę tym oszustom religijnym!

cdn (gość)

Szopki to przekręt. Pasterze nie spotkali tak zwanych króli w stajence, bo ci przyszli w innym czasie do Jezusa(Mateusza 2,11 podaje, że weszli do domu, nie do stajenki). A przyszli nie królowie, tylko magowie(przypis w katolickiej Biblii Tysiąclecia do Mateusza 2,1). Święto 3 króli to cześć dla magów, których działalność Bóg potępił w Biblii. Nieżle nas kler szopkami wmanewrował w nieposłuszeństwo wobec Boga.