Fundusze Europejskie. Aglomeracja Kalisko - Ostrowska udziela wsparcia nie tylko na zdrowie

Fundusze Europejskie. Współpraca wszystkim się opłaca. Takie podejście premiowane jest przez Unię Europejską. Projekty zakładające wspólny cel mają duże szanse na uzyskanie wsparcia z Funduszy Europejskich. Wiedzą o tym w aglomeracji kalisko - ostrowskiej.
Wizja pałacu w Przybysławicach po remoncie
  Projekt: Nowak i Podonowski Architektoniczne Biuro Projektowe

Fundusze Europejskie.
Przykładem tego są inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska. Prowadzi ono jeden z dwóch działających w Wielkopolsce, tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ( czyli ZIT dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej).

Najogólniej mówiąc: ZIT-y dysponują określoną pulą pieniędzy, która została wyodrębniona z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). To blisko 69 mln euro. Konkursy unijne organizowane w Aglomeracji mają jeden cel: wpierać rozwój regionu Wielkopolski Południowej.

Co więcej, Aglomeracja jest areną współpracy dwudziestu czterech gmin i powiatów, będących w obszarze funkcjonalnym ośrodka regionalnego Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim. Dzięki niej samorządy mogą sięgać po unijne dotacje na projekty rewitalizacyjne, kanalizacyjne czy kulturalne. Aktualnie stowarzyszenie prowadzi nabór wniosków konkursowych m.in. w ramach Poddziałania 6.6.3. - czyli wspierania aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne.

Konkurs ten dotyczy projektów związanych z programami profilaktyki zdrowotnej, wpływającymi na podnoszenie poziomu zdrowia i na zmniejszanie nierówności społecznej, a także tymi, które wspierają aktywność zawodową. Wszystkie muszą obejmować podstawowy poziom opieki – lekarzy i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i mieć związek z jednym z dwóch regionalnych programów zdrowotnych: Programem edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV – czyli wirusowego zapalenia wątroby typu B i C - oraz szczepień przeciwko WZW typu B, albo z Programem profilaktyki nowotworów skóry w Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej.

Wnioski konkursowe mogą składać bezpośrednio jednostki samorządu terytorialnego, utworzone przez nie podmioty lecznicze z minimum trzyletnim doświadczeniem w służbie zdrowia, pracodawcy, instytucje rynku pracy, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, czy też niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które podejmują się świadczenia usług medycznych w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Partnerzy przygotowują już wnioski
- Z zadowoleniem widzimy zainteresowanie konkursem: w ostatnich dniach odbyło się szkolenie dla potencjalnych beneficjentów WRPO 2014+, chcących złożyć wniosek w jego ramach – mówi Ewa Woźniak z Biura Stowarzyszenia AKO. - Przedstawiliśmy kryteria udziału w konkursie, przedstawiliśmy zasady partnerstwa – bo o to najczęściej pytali przedstawiciele jednostek samorządowych. To było konstruktywne spotkanie i teraz pozostaje nam tylko czekać do końca czerwca na wnioski, nad którymi już pracują przyszli beneficjenci.

Środki na historię, kulturę i na rewitalizację
Za pośrednictwem Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska (w ramach wspomnianych ZIT-ów) odbywają się również inne konkursy unijne, które są istotne dla lokalnych samorządów. W ubiegłym miesiącu ukazały się wyniki konkursu na zachowanie, ochronę, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego. Dofinansowanie w wysokości 2,6 mln zł otrzymała Gmina Opatówek na rozwój instytucji kultury oraz powiat kaliski – na promocję i ochronę dziedzictwa kulturowego (2 mln zł dotacji z UE).

Warto zwrócić także uwagę na starania Aglomeracji w zakresie inwestycji bardzo oczekiwanych przez mieszkańców, a dotyczących rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych.
- Tu także na liście rankingowej wniosków o dofinansowanie, rekomendowanych do niego w wyniku oceny strategicznej ZIT, znalazły się bardzo ciekawe projekty, będące odzwierciedleniem potrzeb lokalnych społeczności – mówi Ewa Woźniak.

A osiem projektów rewitalizacyjnych zostało pozytywnie zaopiniowanych. Teraz czeka je ocena kwalifikowalności wydatków w ramach WRPO 2014+. Ona zdecyduje, czy uzyskają wsparcie unijne.

Miliony na projekty
Europejski Fundusz Społeczny przeznaczył w ramach konkursu mającego na celu wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne kwotę ponad 3,8 mln złotych. Na projekty dotyczące Programu edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B dedykowana jest kwota 2,8 mln zł, a na Program profilaktyki nowotworów skóry w Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej – 1 mln złotych. Minimalna wartość projektu musi wynosić 50 tys złotych.

Składamy dokumenty
Wnioski należy składać do 29 czerwca w formie elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego do obsługi WRPO 2014+ - dostępnego na stronie internetowej lsi.wielkopolskie.pl Następnie, w terminie pięciu dni roboczych od daty wysłania wersji elektronicznej, trzeba dostarczyć wniosek w formie papierowej, wraz z dokumentami, do Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska, ulica Częstochowska 25, lok. 31, 62-800 Kalisz.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Grzegorz Okoński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3