Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Mniejsze zużycie ciepła to oszczędność i lepszy klimat

Monika Kaczyńska
Jednym z celów projektów konkursowych powinno być podłączenie do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty
Jednym z celów projektów konkursowych powinno być podłączenie do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty
Fundusze Europejskie. 40 milionów złotych jest do podziału w ogłoszonym właśnie konkursie na wsparcie inwestycji w sieci ciepłownicze i chłodnicze. Ich zasadniczym celem jest ochrona klimatu

Fundusze Europejskie.

Wśród wszystkich wydatków na energię zarówno instytucji publicznych, jak i gospodarstw domowych przytłaczająca większość ponoszonych kosztów to te, które są związane z ogrzewaniem.

Udowodnione jest także i to, że efekt cieplarniany, z którym mamy do czynienia, to efekt aktywności człowieka związanej z zużyciem energii. Dodatkowo efektem używania doogrzewania niskiej jakości węgla, a także drewna przy zastosowaniu kotłów starej generacji jest unoszący się w powietrzu smog. Obecnie to problem większości nie tylko polskich miast.

Nic zatem dziwnego, że Unia Europejska od lat podejmuje szereg działań zmierzających do zaradzenia tym problemom.

W ramach WRPO 2014+ znalazły się fundusze na wsparcie projektów, które służą zarówno ograniczeniu zużycia energii, jak i poprawie stanu środowiska. Są to z jednej strony takie działania jak termo-modernizacja budynków publicznych i mieszkalnych i inwestycje w odnawialne źródła energii. Z drugiej wspierane są przedsięwzięcia transportowe zmierzające do upowszechnienia transportu publicznego. Wszystkie one służą zarówno środowisku, jak i przynoszą konkretne oszczędności.

Zamiast pieca kaloryfer

Ogłoszony właśnie konkurs na projekty w ramach Poddzia-łania 3.3.2 „ Inwestycje w sieci ciepłownicze i chłodnicze” to szansa na uzyskanie wsparcia w tego rodzaju inwestycjach, które może wynieść nawet 85 procent kosztów kwalifikowal-nych projektu.

Kto może się o nie starać?

- Katalog beneficjantów jest bardzo szeroki - mówi Michał Wroniecki, naczelnik Wydziału Oceny Projektów Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- O dotacje mogą się starać między innymi jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, ale też organizacje pozarządowe, uczestnicy partnerstw publiczno-prywatnych, a także przedsiębiorcy czy dostawcy usług energetycznych.

Konkursowe projekty mogą przewidywać przebudowę lub modernizację, a także ewentualną budowę czy rozbudową sieci ciepłowniczych i chłodniczych. Możliwe są także przedsięwzięcia modernizujące sieci ciepłownicze i chłodnicze w taki sposób, by ograniczyć straty w czasie dystrybucji ciepła lub chłodu, a także efektywnie nimi zarządzać.

- Budowa i rozbudowa sieci mają w ostatecznym rozrachunku sprawić, że rozszerzy się grupa odbiorców. Jednocześnie zrezygnują oni z innych, bardziej obciążających środowisko źródeł ogrzewania - wyjaśnia Michał Wroniecki. - Mamy nadzieję, że z tej możliwości skorzystają spółdzielnie mieszkaniowe czy większe wspólnoty mieszkaniowe.

Dla ich mieszkańców z reguły będzie oznaczało to obniżenie kosztów ogrzewania. Zyska też środowisko.

- Koniecznym elementem dokumentacji projektu jest audyt sieci ciepłowniczej - zwraca uwagę Michał Wronie-cki. - Najprościej rzecz ujmując, zawiera on ocenę aktualnego stanu sieci, analizę możliwych do zastosowania technologii oraz oszacowanie oszczędności.

Dokumentacja nie tylko online

Do podziału w konkursie jest 40 milionów złotych. Już teraz w Lokalnym Systemie Informatycznym można przygotowywać wnioski. Będzie można je składać od 29 września od godziny 7.30 do 14 grudnia do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku w Lokalnym Systemie Informatycznym trzeba dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego papierową wersję dokumentacji.

Osobiście można ją składać od poniedziałku do piątku wgodzinach 7.30 - 15.30 w Punkcie Naboru Wniosków mieszczącym się w holu głównym urzędu przy Al. Niepodległości 34 w Poznaniu.

Dokumentację można wysłać także pocztą lub przesyłką kurierską na adres Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Wdrażania Programu Regionalnego, Al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.

Liczy się data i godzina wpływu dokumentów do urzędu.

Więcej informacji i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej: **

www.wrpo.wielkopolskie.pl /nabory

**

zaBIEGaj o FUNdusze

30 września nad poznańskim Jeziorem Maltańskim wszyscy zainteresowani będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o Funduszach Europejskich, a także wziąć udział w biegu.

Wydarzenie zaBIEGaj o FUNdusze potrwa od 10 do 15.
W czasie imprezy będzie można skorzystać z konsultacji na temat funduszy europejskich, wziąć udział w konkursach im poświęconych, a także w zajęciach fitness.

Bieg wokół Jeziora Maltańskiego (na dystansie 5400 m) rozpocznie się o godzinie 11. By wziąć w nim udział, trzeba mieć ukończone 16 lat. Niepełnoletni uczestnicy biegu muszą posiadać zgodę opiekuna, który powinien być obecny podczas weryfikacji przed startem. Na godzinę 13 zaplanowano uroczyste zakończenie biegu i dekorację zwycięzców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto