Fundusze Europejskie: Wesprą szkoły na Obszarach Strategicznej Interwencji

Fundusze Europejskie. Na terenie leszczyńskiego i gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji będą możliwe inwestycje w kształcenie zawodowe, pilski OSI postawi na rozwój bazy kształcenia ogólnego
Unijną dotację można przeznaczyć także na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych potrzebnych do nauki zawodu
 Bartosz Pudełko

Fundusze Europejskie

Jakość kształcenia to podstawowa kwestia dla rozwoju gospodarczego. Z jednej strony pracodawcy, którzy skarżą się na brak dobrze wykształconych kadr, nie mają możliwości rozwijania swojej działalności, z drugiej strony właśnie brak odpowiedniego przygotowania do wymagań rynku pracy jest jedną z najpoważniejszych barier w zwalczaniu bezrobocia, które w wielu powiatach Wielkopolski wciąż stanowi poważny problem.

Inwestycje w kształcenie zarówno zawodowe, jak i ogólne mogą poprawić tę sytuację. M.in. jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, organizacje pozarządowe, szkoły oraz organy je prowadzące mogą skorzystać z unijnego wsparcia na rozwój infrastruktury edukacyjnej. W dwóch ogłoszonych niedawno konkursach do podziału jest łącznie 18,3 mln zł. Pieniądze te mogą zostać zainwestowane w infrastrukturę edukacyjną na terenie Gnieźnieńskiego, Leszczyńskiego i Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

Fundusze Europejskie - Gniezno i Leszno postawią na zawód

W konkursie na projekty w ramach Poddziałania 9.3.2 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego” projekty mogą składać podmioty z Leszczyńskiego i Gnie-źnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

Z ponad 14,2 mln zł do podziału 9,2 mln zł zarezerwowano dla Gnieźnieńskiego OSI, pozostałe pieniądze są przeznaczone na inwestycje na terenie Leszczyńskiego OSI. O dofinansowanie mogą się starać projekty obejmujące rozbudowę, przebudowę, adaptację, a także wyposażenie w nowoczesny sprzęt szkół i centrów zajmujących się kształceniem zawodowym.
- W wyjątkowych przypadkach jest możliwa także budowa nowych obiektów służących kształceniu zawodowemu - informuje Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Jednak taka inwestycja będzie musiała znaleźć uzasadnienie zarówno w prognozach demograficznych, jak i analizie, z której będzie wynikało, że nie jest możliwe wykorzystanie już istniejących budynków.

Można także starać się o dofinansowanie stworzenia centrów nauki „Mały Kopernik”, a także realizacji innych projektów działających poza systemem kształcenia, a popularyzujących kształcenie techniczne.

Tego typu projekty mogą realizować także uczelnie, pod warunkiem jednak, że ich przedsięwzięcia są adresowane do uczniów szkół niższych szczebli, a planowana inwestycja musi zostać pozytywnie zaopiniowana przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Minimalna wartość projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie to 250 tys. zł w przypadku projektów infrastrukturalnych i 50 tys. zł, gdy mamy do czynienia z projektami, w ramach których szkoły zawodowe, centra kształcenia i inne instytucje zajmujące się kształceniem zawodowym będą wyposażane w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne służące nauce zawodu.

Fundusze Europejskie - kształcenie ogólne też z dotacją

Konkurs na projekty w ramach Poddziałania 9.3.3. „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacji ogólnokształcącej” jest adresowany do podmiotów z Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

M.in. jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, szkoły i ich organy prowadzące, a także organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dofinansowanie rozbudowy, przebudowy i adaptacji pomieszczeń na potrzeby kształcenia ogólnego.

W ramach projektów mogą powstać m.in. laboratoria do matematyki, nauk przyrodniczych i edukacji języków obcych. Można zaplanować także wyposażenie ich w potrzebny sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Także w tym przypadku budowa nowych obiektów z unijnym dofinansowaniem jest możliwa tylko wyjątkowo - jeśli uzasadniają to potrzeby demograficzne, a także jeśli adaptacja, rozbudowa bądź przebudowa istniejących obiektów jest niemożliwa lub nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego.

W ramach tego konkursu w rachubę wchodzą też inwestycje w infrastrukturę służącą poprawie sprawności fizycznej uczniów, ale muszą być one traktowane jako uzupełnienie braków w istniejących placówkach edukacyjnych. Z wykorzystaniem dotacji można sfinansować więc tam, gdzie ich nie ma budowę boisk, a także sal gimnastycznych z widownią nie większą niż na 200 miejsc.

Z wykorzystaniem dotacji także w tym przypadku można sfinansować powstanie centrów kreatywności „Mały Kopernik”.

Maksymalna wartość dofinansowania to 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Co istotne, w przypadku obu konkursów projekty o charakterze inwestycyjnym muszą być komplementarne z projektami dotyczącymi kształcenia zawodowego i ogólnego finansowanymi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie - jak składać wnioski

Ogłoszenia o konkursach można znaleźć na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski konkursowe już teraz można przygotowywać w lokalnym Systemie Informatycznym pod adresem internetowym .

Składać je będzie można od 30 września 2016 roku od godziny 7.30 do 21 października 2016 r. do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie trzeba dostarczyć jego wersję papierową do Urzędu Marszałkowskiego. Można to zrobić osobiście do Punktu Naboru Wniosków w holu głównym urzędu przy al. Niepodległości 34 lub pocztą bądź kurierem na adres Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego.

Monika Kaczyńska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3