Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie : Z pomocą Unii powstaną nowe tereny inwestycyjne

Monika Kaczyńska
Powstaną nowe tereny inwestycyjne
Powstaną nowe tereny inwestycyjne UMWW
Fundusze Europejskie. Aby samorządy mogły tworzyć tereny inwestycyjne z udziałem unijnych dotacji, muszą udowodnić, że w miejscach, w których zostały zaplanowane jest taka potrzeba.

Wielkopolska jest regionem od lat utrzymującym się w krajowej czołówce, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. Jednak nie we wszystkich gminach lub powiatach sytuacja wygląda równie dobrze. W wielu przypadkach, aby lokalna gospodarka mogła się dynamicznie rozwijać, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków. Dobrze przygotowane tereny inwestycyjne, a także ich właściwa promocja mogą zachęcić przedsiębiorców do lokowania firm, a tym samym ożywić lokalny rynek pracy.

Teraz, by przygotować tereny inwestycyjne można skorzystać z unijnego wsparcia.

W dwóch konkursach w ramach Poddziałania 1.3.3 „Infrastruktura na rzecz rozwoju gospodarczego” do podziału jest ponad 65 milionów złotych.

O dotacje mogą się starać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną.

Fundusze Europejskie - pieniądze podzielone
- Pierwszy z konkursów jest adresowany do samorządów całej Wielkopolski - wyjaśnia Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - W tym naborze do podziału jest 40 milionów złotych. Drugi z konkursów jest adresowany do samorządów z Obszarów Strategicznej Interwencji Leszczyńskiego i Gnieź-nieńskiego. W tym przypadku zgłaszane mogą być projekty wynikające z Mandatów Terytorialnych podpisanych dla OSI. I na te właśnie projekty jest zarezerwowana oddzielna pula pieniędzy.

To blisko 14,5 mln zł na projekty ujęte w Mandacie Terytorialnym dla Gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji oraz nieco ponad 10,6 mln zł na przedsięwzięcia w ramach Mandatu Terytorialnego Leszczyńskiego OSI.

W przypadku obu konkursów projekty mogą przewidywać tworzenie nowej i rozwój istniejącej infrastruktury sprzyjającej rozwojowi gospodarczemu, zwłaszcza, gdy inwestycje będą dotyczyły terenów zdegradowanych, wymagających rewitalizacji lub nieużytków. Ważne też, aby były one położone w miejscach dobrze skomunikowanych, czyli między innymi w pobliżu autostrad, dróg ekspresowych czy linii kolejowych.

Fundusze Europejskie - drogi tylko wewnątrz
Pieniądze przyznane w ramach dotacji można będzie przeznaczyć na szereg prac, których celem będzie stworzenie terenów inwestycyjnych z prawdziwego zdarzenia - począwszy od uporządkowania terenu po wypromowanie go.

Projekty mogą przewidywać uzbrojenie terenu, a więc budowę sieci wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, energetycznej czy informatycznej, a także, jeśli to konieczne, stworzenie układu komunikacyjnego na terenie przewidzianym pod inwestycje.

- Budowa dróg nie może stanowić więcej niż 50 proc. kosztów projektu - zwraca uwagę Hubert Zobel. - Ponadto nie mogą to być drogi doprowadzające do terenu inwestycyjnego, a jedynie zapewniające komunikację wewnątrz tego obszaru.

Uzupełnieniem działań inwestycyjnych może być kampania promocyjna, której celem będzie przyciągnięcie firm.

Aby móc otrzymać dotację, teren, którego dotyczą inwestycje, musi być przeznaczony na cele działalności gospodarczej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub, jeśli uchwalonego planu dla tego obszaru nie ma, w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Fundusze Europejskie - teren nie dla wszystkich
Składający projekt konkursowy musi także udowodnić, że istnieje faktyczna potrzeba tworzenia w danym miejscu terenu inwestycyjnego. Trzeba więc przedstawić analizę, z której wynika, że w pobliżu nie ma terenów spełniających takie funkcje, na których mogłyby lokalizować swoje siedziby przedsiębiorstwa.

O ile tworzenie odpowiedniej infrastruktury ma na celu przyciągnięcie inwestycji, to jednak i w tym zakresie są pewne ograniczenia.
Teren inwestycyjny powstały lub rozszerzony z wykorzystaniem unijnych dotacji nie może być przeznaczony ani pod budownictwo mieszkaniowe, ani w całości pod inwestycję o charakterze handlowym.

- Istotne także, że na takim terenie nie mogą lokalizować swoich siedzib duże firmy - zwraca uwagę Hubert Zobel. - Jeśli tak się stanie, beneficjent będzie musiał zwrócić przypadającą na teren, który ona zajmie, część dotacji - podkreśla.

Oba konkursy zostaną rozstrzygnięte w pierwszej połowie 2017 roku. Realizacja dofinansowywanych projektów będzie musiała się zakończyć do połowy 2018 roku. Wsparcie może wynieść maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto