Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie: Zrównoważona komunikacja z unijnym wsparciem

Monika Kaczyńska
Zakup nowoczesnego taboru to tylko jeden z elementów projektów
Zakup nowoczesnego taboru to tylko jeden z elementów projektów Waldemar Wylegalski
Fundusze Europejskie. W projektach konkursowych transport miejski musi zostać potraktowany kompleksowo. Inwestycjom powinny towarzyszyć działania promocyjne skłaniające do rezygnacji z samochodu

O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się, że powszechne posiadanie i korzystanie z samochodów jest receptą na problemy komunikacyjne, o tyle teraz jest już jasne, że masowa motoryzacja okazała się ślepą uliczką. Z jej powodu cierpią zwłaszcza miasta, w których mieszkańcom doskwiera nie tylko zanieczyszczone powietrze, ale i zakorkowane drogi, czyniące przemieszczenie się samochodem uciążliwym, kosztownym i czasochłonnym.

Kraje „starej” Unii stanęły przed tymi problemami wcześniej, wcześniej też zabrały się za ich rozwiązywanie. Polska ma znacznie mniej doświadczenia w tym zakresie, jednak aby poprawić komunikację, może korzystać nie tylko z doświadczeń innych krajów Unii Europejskiej, ale także z unijnych funduszy.

- Już zapędziliśmy się w ślepy zaułek motoryzacji - zwraca uwagę Michał Beim, specjalista ds. transportu w Instytucie Sobieskiego. - Liczba samochodów osobowych na 1000 mieszkańców w Poznaniu czy Warszawie jest wyższa niż w Berlinie, Monachium, Wiedniu, Paryżu - podkreśla.

Jednak stan ten nie jest nieodwracalny. Jak podkreśla Michał Beim, przebieg linii komunikacji publicznej, jakość węzłów przesiadkowych, czas przejazdu - wszystko to, jeśli będzie przemyślane i dobrej jakości, może zachęcać do korzystania ze zrównoważonych form transportu, czyli takich, które dają najlepsze efekty przy najmniejszych kosztach, przy spełnieniu najwyższych standardów środowiskowych.

Właśnie takim rozwiązaniom służą pieniądze, które będą do podziału w konkursie na projekty w ramach Poddziałania 3.3.1 „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego”. Wnioski konkursowe będzie można składać już w marcu.

Fundusze Europejskie - nie tylko tabor
- Projekty konkursowe muszą być kompleksowe - podkreśla Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Oznacza to, że każdy z nich musi składać się przynajmniej z dwóch elementów. Oczywiście może być ich więcej, wtedy kompleksowość przedsięwzięcia zostanie wyżej oceniona - dodaje.

Na dofinansowanie jakich inwestycji w ramach wspierania rozwoju transportu miejskiego można liczyć?

Pierwsza grupa to przede wszystkim zakup nowego, niskoemisyjnego taboru dla komunikacji miejskiej. Autobusy kupowane w ramach projektu muszą bezwzględnie spełniać normę emisji spalin Euro 6, a także być przystosowane do potrzeb osób z niepełno-sprawnościami.

To jednak wymagania minimalne. Dodatkowo będzie punktowany plan zakupu pojazdów napędzanych niekonwencjonalnie, a więc z napędem elektrycznym, hybrydowym, przy użyciu biopaliw lub wodoru.

Zakup samego taboru to zbyt mało, by mówić o projekcie. Kolejną grupą działań, którą można uwzględnić jako drugi obowiązkowy element projektu jest budowa elementów infrastruktury komunikacyjnej, które sprawią, że cały system będzie lepiej funkcjonował. Może to być na przykład budowa węzłów przesiadkowych, parkingów typu park&ride, na których można zostawić samochód i dalej podróżować komunikacją publiczną bądź rowerem, budowa wysepek przystankowych itp. działania.

Do następnej kategorii można zaliczyć budowę systemu organizacji i zarządzania ruchem, który może na przykład zawierać tablice wyświetlające trasy i planowane godziny odjazdów pojazdów komunikacji miejskiej oraz wiele innych rozwiązań optymalizujących korzystanie z niej.

Czwartą grupą przedsięwzięć są te związane z ruchem rowerowym, a więc budowa, przebudowa, rozbudowa zarówno sieci dróg rowerowych, jak i systemu roweru miejskiego.

Elementem projektu mogą być także inwestycje w bardziej energooszczędny niż dotychczasowy system oświetlenia miejskiego.

- Które z wymienionych kategorii działań znajdą się w projekcie, zależy od składającego wniosek - informuje Hubert Zobel. - Warto jednak pamiętać, że obowiązkowo inwestycje muszą uzupełniać działania promocyjne i informacyjne dotyczące korzystania z transportu publicznego, rowerowego czy pieszego. Chodzi o zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie.

Fundusze Europejskie - ważne przygotowanie
Konkurs jest adresowany przede wszystkim do samorządów i ich związków.

Aby w ogóle móc w konkursie wystartować i złożyć projekt, trzeba mieć gotowy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, pozytywnie zweryfikowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przyjęty przez radę miasta lub gminy składającej wniosek konkursowy. Konieczny jest także Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który może stanowić część Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, ale może być także oddzielnym dokumentem.

Do rozdysponowania w konkursie na poddziałanie 3.3.1 „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego” jest 140 milionów złotych.

- To spora kwota, zwłaszcza, że mniejsze ośrodki nie będą musiały konkurować o te pieniądze z Poznaniem - podkreśla Hubert Zobel. - Równolegle zostanie ogłoszony bowiem bliźniaczy konkurs w ramach Pod-działania 3.3.3, na „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania.”

Fundusze Europejskie - do rozdysponowania będzie 50 mln zł.
W przypadku projektów z obu konkursów dofinansowanie może wynieść maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Fundusze Europejskie - wniosek nie tylko online
Wnioski konkursowe należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem lsi.wielkopolskie.pl . Można je wypełniać, od chwili ukazania się na stronie WRPO 2014+ ogłoszenia do momentu wysłania. Po wysłaniu elektronicznej wersji wniosku konkursowego w ciągu 5 dni roboczych należy dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego jego wersję papierową.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto