Fundusze UE: Wielkopolscy uczniowie w lepszych warunkach zdobywają wiedzę

Do skutecznego nauczania, pobudzającego kreatywność i rozwijającego talenty potrzebne są odpowiednie warunki. Dzięki europejskiemu wsparciu wiele szkół mogło zainwestować także w infrastrukturę.
 123 rf

Nowatorskie programy, dobrze wykształceni i zaangażowani nauczyciele nie wystarczą, by uczniowie śmiało wkraczali w przyszłość. Potrzebne są jeszcze odpowiednie warunki, pomoce naukowe laboratoria. To poważne inwestycje, ale dzięki dotacjom z WRPO 2014+ wiele wielkopolskich gmin zdołało je zrealizować. Uczniowie już z nich korzystają.

Doświadczyć wiedzy

W Szkole Podstawowej nr 2 w Turku powstało Eksperymentarium Nauk Przyrodniczych Mały Kopernik.
- Chcieliśmy rozpocząć nauczanie nauk przyrodniczych i matematyki poprzez doświadczenie - wyjaśnia Agnieszka Dłoniak z Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Turku. - Potrzebowaliśmy do tego przestrzeni, więc połączyliśmy dwie sale lekcyjne. Do tego dokupiliśmy potrzebny sprzęt.

Szkoła zyskała między innymi mikroskopy cyfrowe, niwelator (przyrząd geodezyjny służący do określania różnic wysokości punktów w terenie), odbiorniki gps. Powstało także laboratorium językowe na 16 stanowisk, a także usytuowana tuż obok szkoły w pełni wyposażona stacja meteorologiczna. Jednak największe wrażenie robi obserwatorium astronomiczne. - Jego kopuła jest ustawiona obok szkoły i wyposażona w teleskopy do obserwacji dziennej i nocnej - mówi Agnieszka Dłoniak. - Odpowiednie oprogramowanie pozwala uczniom obserwować obraz z teleskopów na ekranie komputera.

Nowoczesna edukacja wymaga nie tylko umiejętności nauczycieli, ale także warunków lokalowych i odpowiednich pomocy dydaktycznych

Dodatkowo, w ramach projektu komplementarnego nauczyciele poszerzali swoją wiedzę i doskonalili się w metodach nauczania przez eksperyment i doświadczanie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 korzystają z tej infrastruktury, głównie w ramach zajęć pozalekcyjnych już od stycznia. Zajęcia w Eksperymentarium mają też uczniowie z gminy Brudzew, która współfinansowała projekt. Ale korzysta też lokalna społeczność.
- W czasie ostatniego zaćmienia Księżyca udostępniliśmy obserwatorium mieszkańcom - mówi Agnieszka Dłoniak. - Zainteresowanie było bardzo duże.

Inwestycje były warte łącznie ponad 1,2 mln zł. Dofinansowanie z WRPO 2014+ wyniosło 1,03 mln zł.

Szkoła na miarę potrzeb

Jednym z największych zrealizowanych dotąd projektów inwestycyjnych, gdy chodzi o inwestycje w infrastrukturę oświatową, była rozbudowa szkoły w Pamiątkowie. Miejscowość ta, leżąca w gminie Szamotuły, na trasie do Poznania bardzo się rozrosła.
- Już od dawna szkoła nie mieściła uczniów - mówi Marcin Piechocki z Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły. - Pracowała na dwie zmiany, rozbudowa była więc koniecznością.

Dzięki wsparciu w ramach WRPO wynoszącemu blisko #4 mln zł (wartość całego projektu to 11,26 mln zł) powstało nowe skrzydło szkoły o powierzchni #2 852 m kw., w którym znalazło się 12 nowych sal lekcyjnych, w tym pracownia chemiczna, matematyczna i fizyczna i biblioteka. W nowym skrzydle jest też miejsce dla oddziału przedszkolnego, a na zewnątrz powstał plac zabaw i boisko wielofunkcyjne. Z początkiem roku szkolnego zajęcia zaczęły się odbywać także w nowym skrzydle.
- Obecnie uczniowie mają znacznie lepsze warunki do nauki - mówi Marcin Piechocki. - Najważniejsze jest jednak to, że teraz uczą się znów na jedną zmianę.

Wykształcą zawodowców

We wtorek w Ostrowie Wielkopolskim otwarto Centrum Kształcenia Praktycznego. Budowa nowych obiektów i przebudowa już istniejących kosztowała 16 mln zł, 12,4 mln zł wyniosła dotacja z WRPO 2014+. W ramach inwestycji powstało 10 nowocześnie wyposażonych pracowni, w których będą odbywali zajęcia praktyczne przyszli specjaliści w zakresie m.in. : obróbki skrawaniem, projektowania i programowania komputerowego, energetyki odnawialnej i mechatroniki, chłodnictwa, elektrotechniki, elektroniki i elektroenergetyki, pojazdów motocyklowych oraz spawalnictwa. Będą to uczniowie wszystkich trzech prowadzonych przez powiat ostrowski zespołów szkół zawodowych.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane