Fundusze unijne: UE pomoże nauczyć się obsługi komputera i języków

Fundusze unijne pozwoliły na dofinansowanie 81 projektów edukacyjnych dla dorosłych. Absolwenci kursów i szkoleń otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności
Uczestnicy kursów sami muszą wykazać chęć zdobycia dodatkowej wiedzy
 123rf

O tym, że umiejętności i wiedza zdobyte w szkole nie wystarczają do końca życia, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak Polska, jeśli chodzi o naukę po zakończeniu edukacji szkolnej, wciąż jest w ogonie Europy. Jak wynika z danych Eurostatu, zaledwie co dwudziesty dorosły Polak (między 25. a 64. rokiem życia) uczy się, aż 45 proc. w tej grupie nigdy nie korzystał z komputera ani nie wykonywał żadnych operacji przy użyciu technologii informatycznych. Większość z nich jednak deklaruje, że byłaby gotowa uzupełniać wiedzę i umiejętności, gdyby tylko była taka możliwość.

Najczęściej wskazywane bariery wśród potencjalnie zainteresowanych kształceniem to brak dostępu do oferty szkoleniowej, a także wysokie koszty dalszej edukacji.

Fundusze unijne rozdzielane w ramach konkursu Działania 8.2 Uczenie się przez całe życie, Osi Priorytetowej 8. Edukacja Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pomogą te bariery przełamać.

Fundusze unijne - kursy dla tysięcy
W ogłoszonym latem ubiegłego roku konkursie mogły wystartować wszystkie podmioty (z wyjątkiem osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej), które były gotowe przy unijnym wsparciu zaoferować osobom dorosłym kursy językowe lub w zakresie technologii informatycznych. Odzew przeszedł oczekiwania.
- Nabór cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - podkreśla Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Projektodawcy złożyli w sumie 480 wniosków o dofinansowanie. Ocenę formalną przeszło pozytywnie 425.

Do dofinansowania wybrano łącznie 81 projektów. Ich wartość to 47 775 912 zł. To znacznie więcej niż na projekty przeznaczono początkowo. W chwili ogłaszania konkursu zakładano, że na realizację konkursowych przedsięwzięć wystarczy 17 395 326 zł (w tym 14 786 027 zł w ramach wsparcia finansowego EFS, 869 766 zł z budżetu państwa oraz 1 739 533 wkładu własnego beneficjentów).

Liczba i wysoka jakość zgłoszonych projektów sprawiła, że zapadła decyzja o zwiększeniu sumy przeznaczonej na ten cel do 47 990 187 zł (w tym 40 791 659 zł w ramach wsparcia finansowego EFS, 2 399 509 zł z budżetu państwa oraz 4 799 019 wkładu własnego przyszłych beneficjentów).

Dzięki tym pieniądzom z kursów i szkoleń będą mogły skorzystać 17 322 osoby (9774 kobiety i 7548 mężczyzn).

Wszyscy przyszli uczestnicy kursów i szkoleń to osoby o niskich kwalifikacjach, czyli takie, które zdobyły wykształcenie najwyżej ponadgimnazjalne.
- Objęcie wsparciem osób o niskich kwalifikacjach nie było warunkiem koniecznym, który musiał spełniać projekt konkursowy - podkreśla Sylwia Wójcik. - Jednak uwzględnienie ich w grupie docelowej, podobnie jak osób z grupy wiekowej 50+ było dodatkowo punktowane. Jak widać więc, wszyscy projektodawcy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania, postanowi-li osoby o niskich kwalifikacjach uwzględnić.

Fundusze unijne - nauka według potrzeb
Wśród projektów wybranych do dofinansowania są kursy języka angielskiego i niemieckiego, a także szkolenia z zakresu technologii informatycznych.

Z założenia są one przeznaczone dla osób, które chcą się dokształcać, będzie więc można zgłaszać się na nie indywidualnie. Nabór na poszczególne kursy rozpocznie się po podpisaniu przez ich organizatorów umów na dofinansowanie.

Długość kursów jest uzależniona od jego tematyki i charakteru. Część została zaplanowana na kilka miesięcy, inne na semestr lub rok szkolny. Maksymalny czas trwania kursu nie może przekroczyć 24 miesięcy.

Uczestnicy zarówno kursów językowych, jak i szkoleń w zakresie technologii informatycznych mogą liczyć nie tylko na potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach, ale i dokument zaświadczający zdobycie określonych umiejętności.
- W przypadku realizacji szkoleń językowych zajęcia muszą kończyć się uzyskaniem przez uczestników w ramach projektu, certyfikatu zewnętrznego potwierdzającego zdobycie określonego poziomu biegłości językowej - wyjaśnia Sylwia Wójcik. - Certyfikaty zewnętrzne wydawane są przez właściwe podmioty, które przeszły procedurę certyfikacji (przez uprawnioną do tego organizację).

W przypadku znajomości języków obcych na ogół mamy do czynienia z wieloma różnymi jednostkami wydającymi certyfikaty. Która z nich będzie potwierdzała umiejętności uczestników konkretnego kursu - zależy od organizatora. Ważne jednak, aby w przypadku szkoleń językowych certyfikaty potwierdzały poziom biegłości we władaniu językiem zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego.

Certyfikaty językowe, które będzie można uzyskać, to na przykład TOEFL, FCE, CAE, LCCI (dla języka angielskiego), ZDAF (dla języka niemieckiego) i DELF oraz DFA dla języka francuskiego.

Niestety, na dofinansowywane przez Unię Europejską kursy tego ostatniego tym razem nie można liczyć. Żaden z projektodawców, których projekty zostały wybrane do dofinansowania, nie zdecydował się na ich zorganizowanie.

Także w przypadku kursów dotyczących technologii informacyjnych, certyfikat powinien potwierdzić uzyskanie kompetencji cyfrowych (np. ECDL) zgodnie ze standardami przyjętymi w regulaminie konkursu.

Fundusze unijne - wyszukiwarka pomoże
Gdzie zainteresowani mogą szukać kursów? W ich znalezieniu pomoże wyszukiwarka internetowa znajdująca się pod adresem www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka.

W miarę podpisywania umów z ich organizatorami poszczególne przedsięwzięcia będą tam trafiały. Korzystając z tego narzędzia będzie można znaleźć odpowiedni kurs, dane kontaktowe organizatora oraz inne podstawowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa.

Monika Kaczyńska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3