Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gale Zwycięzców dają siłę tym, którzy wciąż walczą [rozmowa naszemiasto.pl]

Zuza Gunia
Martyna Wojciechowska od kilku lat wspiera fundację "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Tutaj na spotkaniu pacjentów wyleczonych we Wrocławiu.
Martyna Wojciechowska od kilku lat wspiera fundację "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Tutaj na spotkaniu pacjentów wyleczonych we Wrocławiu. materiały prasowe
Na Spotkania Pacjentów Wyleczonych przyjeżdżają do Wrocławia ludzie z całej Polski. Na jednym z nich Maciej Stuhr poznał dziewczynkę, której ofiarował swoje komórki macierzyste. Fundację "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" wspiera też Martyna Wojciechowska.

Zobacz też: Mam haka na raka. Najlepsze kampanie o walce z chorobą [Światowy Dzień Walki z Rakiem]

Spotkania Pacjentów Wyleczonych są organizowanie już od 13. lat przez fundację "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", która wspiera pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na Gale Zwycięzców przyjeżdżają m. in. byli pacjenci, którym udało się wygrać z rakiem.

O tym, dlaczego te spotkania są takie ważne i o ich najbardziej wzruszających momentach rozmawiamy z Agnieszką Aleksandrowicz, prezes zarządu fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".

Ile osób przyjeżdża na Spotkania Pacjentów Wyleczonych?

Na trzynaste już Spotkanie Pacjentów Wyleczonych w grudniu 2014 r. przyjechało ponad pół tysiąca gości, wśród których byli nie tylko mali pacjenci kliniki onkologii dziecięcej z Wrocławia oraz ich rodzice, ale też przyjaciele i sponsorzy naszej fundacji.

Czy zna Pani osoby, które były na każdej Gali Zwycięzców, począwszy od pierwszej edycji?

Trudno mi odpowiedzieć na pytanie, czy jest ktoś, kto był na każdym naszym spotkaniu, ale na gale przyjeżdżają nawet pacjenci, którzy mają po 30 lat. Na ostatniej nasza była pacjentka pojawiła się wraz z mężem i dzieckiem. Dziewczyna wyzdrowiała lata temu, a wciąż do nas wraca, żeby spotkać się i porozmawiać. No i pochwalić się śliczną córeczką.

Która edycja była dla Pani szczególna?

W grudniu 2010 odbyło się dziesiąte, jubileuszowe, spotkanie, które zgromadziło aż 1000 osób. Doszło na nim do jednego z najbardziej wzruszających momentów w historii tych uroczystości. Maciej Stuhr, znany i lubiany aktor, miał okazję poznać dziewczynkę, której kilkanaście miesięcy wcześniej ofiarował swoje komórki macierzyste. Dla Patrycji, od urodzenia cierpiącej na niedokrwistość, była to jedyna szansa na przeżycie. Teraz dziewczynka rozwija się doskonale, a swoim wigorem daje nadzieję wszystkim dzieciom, zmagającym się jeszcze z chorobą.


Czy jest jakiś szczególny moment, który Pani zapamiętała z tych spotkań?

Na każdym z takich spotkań nie brakuje momentów szczególnych, wzruszeń i emocji. O tym, że uroczystości te są prawdziwymi Galami Zwycięzców najlepiej świadczy spotkanie Asi i Przemka. Ta niezwykła dwójka zobaczyła się na Spotkaniu Wyleczonych w grudniu 2014 roku po raz pierwszy. Asia, która zapisała się do bazy dawców szpiku, nie wahała się ani chwili, gdy została poproszona o oddanie szpiku dla półtorarocznego malucha. Nie odmówiła również, gdy okazało się, że chłopiec odrzucił przeczep i operację trzeba powtórzyć. Potem, podczas niezwykłej wyprawy dawców i biorców, Asia wspięła się na Kilimandżaro i na samym wierzchołku wyciągnęła kartkę z napisem „Przemek na szczycie”. Dzięki temu gestowi chłopczyk chociaż symbolicznie zdobył najwyższą górę w Afryce.

Czy pacjenci spotykają na galach swoich dawnych znajomych ze szpitala?

Oczywiście. Wspólne przeżycia ze szpitala zbliżają ludzi, często rodzą się tam przyjaźnie na całe życie. A na naszych galach można się też spotkać z zaprzyjaźnionymi lekarzami, pielęgniarkami...

Te spotkania są również ważne dla pacjentów, którzy teraz walczą z chorobą?

Te niezwykłe spotkania są świadectwem triumfu życia nad chorobą, a małym pacjentom, którzy jeszcze nie zakończyli swojej terapii, dają wiele nadziei i siły w walce z rakiem. Takim najpiękniejszym dowodem możliwości pokonania choroby nowotworowej są spotkania dawców i biorców szpiku. Ważne jest też to, że maluchy mają szansę spotkać się z naszą ambasadorką Martyną Wojciechowską. Podróżniczka od lat wspiera naszych podopiecznych. Odwiedza ich w klinice, przywozi rozmaite prezenty, opowiada o swoich egzotycznych podróżach. I co roku jest honorowym gościem Spotkań Pacjentów Wyleczonych. Jej wyprawy na koniec świata, ukończenie Rajdu Dakar czy pokonanie ciężkiej choroby dodają dzieciom wiele otuchy. Martyna Wojciechowska zawsze w pięknych i wzruszających słowach przekonuje nie tylko dzieci, ale i ich rodziców, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. Bo marzenia dają siłę do działania.

Rozmawiała Zuzanna Gunia

Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" działa od 1991 roku, a celem jej działania jest zapewnienie wsparcia pacjentom Kliniki Transplantacji Szpiki, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w której leczone są dzieci z całej Polski. Fundacja wspiera również budowę nowej siedziby tej kliniki "Przylądek Nadziei". Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2015 roku. Fundacja wciąż zbiera środki na wyposażenie ośrodka.

Jeśli chcesz wspomóc budowę Przylądka Nadziei i inne działania Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" możesz:

przekazać 1% podatku KRS 86 210

lub

wpłacić pieniądze na konto ogólne fundacji:
97 1160 2202 0000 0000 9394 2103

Więcej na stronach fundacji naratunek.org.

źródło: x-news/dziendobrytvn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto