Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ZOO w Poznaniu: Te zwierzaki lubią zimę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agnieszka Goździejewska
Wielbłądy dwugarbne (baktriany) mają już na sobie zimową wełnę
Wielbłądy dwugarbne (baktriany) mają już na sobie zimową wełnę Agnieszka Goździejewska
Nie założą czapek i szalików, ale nie narzekają na zimę i śnieg. Zwierzaki z Nowego Zoo w Poznaniu już zgromadziły odpowiednią ilość tłuszczu i zmieniły futro na grubsze. Te, które pochodzą z ciepłych krajów, spędzają zimę na ogrzewanych wybiegach.

Czworonogi, dla których elementem naturalnego krajobrazu jest biały puch, a ujemna temperatura nie przeszkadza im w żerowaniu, z powodzeniem spędzają czas na powietrzu.

- Wśród zwierząt kopytnych szczególną zmianę widać u wielbłądów (tych dwugarbnych, pochodzących z Azji). Ich letnia króciutka sierść staje się długą zimową wełną, a ich garby stają się pełniejsze - tłumaczy Lidia Przybylska, asystent hodowlany.

Duże koty, które żyją w Nowym Zoo to w większości mieszkańcy stref klimatycznych podobnych do naszej. Dla rysia europejskiego czy pochodzącego z Mongolii manula niskie temperatury nie są niczym wyjątkowym.

Oprócz tego, że rośnie im grube futro, żbikom rośnie im też apetyt - Niektóre osobniki potrafią zjadać porcje dwa razy większe niż w okresie letnim - mówi Michał Mazurczak, pielęgniarz na dziale ssaków drapieżnych. - Wtedy ich tkanka tłuszczowa jest już taka, że żaden mróz już im nie zagraża.

Na ekstremalne warunki przygotowane są tygrysy syberyjskie - Ich tkanka tłuszczowa na zimę rośnie do grubości 5 centymetrów - ale oczywiście w warunkach syberyjskich - wyjaśnia Michał Mazurczak. - Nasze cztery tygrysy aż tak grubej tkanki nie potrzebują. W ich rodzimym klimacie zimą temperatury sięgają -40 stopni.

Nie musimy się więc martwić, że któremuś ze zwierzaków z Nowego Zoo będzie zimno. Mieszkańcy poznańskiego zoo też nie narzekają - nawet w Wigilię. - Co roku czekamy, czy się odezwą, ale do tej pory żadne ze zwierząt nie przemówiło - śmieje się Lidia Przybylska.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto