18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

68 lat temu zlikwidowano obóz hitlerowski w Żabikowie [ZDJĘCIA]

ZS
Przez prawie dwa lata istnienia przez obóz przewinęło się ponad 20 tysięcy osadzonych. Podczas jego likwidacji podpalono baraki. Na pogorzelisku odnaleziono spopielone szczątki około 80 więźniów.

Obóz karno-śledczy powstał w miejscu dawnej cegielni w kwietniu 1943 roku. Nowe miejsce wybrano po decyzji o likwidacji podobnego obozu, który funkcjonował od początku wojny na terenie starej pruskiej warowni, czyli poznańskim Forcie VII.

O osadzeniu w Żabikowie decydowało przede wszystkim oskarżenie o wrogą działalność wobec III Rzeszy. Więźniowie przebywali w ośmiu drewnianych barakach znajdujących się na terenie otoczonym podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego pod wysokim napięciem.

Czytaj też: "Hiszpanka" - bitwa o Ławicę 94 lata później

Głównie więziono tam Polaków, ale wśród osadzonych nie brakowało również radzieckich jeńców wojennych i uciekinierów z robót przymusowych, dezerterów z Wehrmachtu, Luksemburczyków, Holendrów, Węgrów, Słowaków, a nawet obywateli Stanów Zjednoczonych.

Wielu więźniów zginęła m.in. wskutek nieludzkich warunków bytowania i tortur. W Żabikowie przeprowadzono też pojedyncze i zbiorowe egzekucje - jedną z najgłośniejszych było rozstrzelanie żołnierzy z poznańskiego i pomorskiego okręgu Armii Krajowej, członków Szarych Szeregów.

Ewakuacja obozu rozpoczęła się w nocy z 20 na 21 stycznia 1945 roku. Większość więźniów przeniesiono do obozu w Sachsenhausen (część ewakuowano pieszo, inni trafili tam koleją). W czasie likwidacji obozu podpalono baraki. Na pogorzelisku obozu odnaleziono spopielone szczątki około 80 więźniów.

W 1979 roku na terenie dawnej kaźni otwarto muzeum martyrologiczne. Przestrzeń muzealna zajmuje około 3 ha i rozciąga się na długości prawie 0,5 km bezpośrednio wzdłuż autostrady A2. Wstęp do placówki jest darmowy.

Muzeum Martyrologiczne Żabikowo
ul. Niezłomnych 2, 62-031 Luboń
tel: 61 8130681

Otwarte:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-piątek: 9.00 – 15.00
sobota-niedziela: 10.00 – 14.00

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto