Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pan Niewidomy z Poznania chodzi bez laski. Czy jest niewidomy? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Błażej Dąbkowski, Zbyszek Snusz
"Pan Niewidomy" chodzi bez laski
"Pan Niewidomy" chodzi bez laski Zbyszek Snusz
Tuż za ogrodzeniem dworca PKS laskę chowa do plecaka, a w miejscu zamieszkania – Dolsku z nikim się nie przyjaźni i bywa agresywny. Pan Niewidomy nie jest też członkiem Polskiego Związku Niewidomych Kim jest człowiek, którego znienawidzili pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu?

Mężczyzna, który już od dawna uprawia żebraczy proceder w Poznaniu, stał się w ostatnich tygodniach największym antybohaterem w mieście. Postanowiliśmy dowiedzieć się o nim więcej, poznać harmonogram dnia i ruszyć jego tropem do miejsca zamieszkania – Dolska, niewielkiego miasteczka w powiecie śremskim.

Czytaj też: "Niewidomy" z Poznania irytuje motorniczych i pasażerów MPK! [ZDJĘCIA]

"Niewidomy", czyli pan Piotr w środę przed godz. 17 pojawia się przy dworcu PKS. Już jednak przy ogrodzeniu chowa swoją białą laskę do plecaka, dokładnie czyszcząc ja chusteczką.

Siada przed budynkiem, z torby wyciąga butelkę mleka i bułkę. Od czasu do czasu zerkając na telefon komórkowy pije i je. Autobus PKS do Gostynia (przez Dolsk) podjeżdża około 17.15. Choć przy stanowisku panuje tłok, mężczyzna bez problemu przeciska się, by wejść do pojazdu jako jeden z pierwszych.

Pan Niewidomy i czerwone mitsubishi przed domem

Na niewidomego czekamy w Dolsku. Dojazd do miejscowości, w której mieszka zajmuje mu ok. 1,5 godziny. Z autobusu wychodzi bez laski i zmierza do domu, który znajduje się na osiedlu domków jednorodzinnych. To dystans ok. kilometra. – Na rogu, niedaleko domu, odbiera go żona, to taki ich codzienny rytuał – zauważa starszy mężczyzna, jeden z sąsiadów "niewidomego".

Dom, w którym mieszka człowiek podający się niepełnosprawnego niczym nie wyróżnia się spośród innych budynków. Szary, nieocieplony, kontrastuje z czerwonym mitsubishi stojącym od frontu.

Zobacz: Motorniczowie MPK coraz bardziej stanowczy wobec "niewidomego"!

Jak przyznają mieszkańcy Dolska, dobiegający już pięćdziesiątki Piotr niechętnie zawiera znajomości, jest zamknięty w sobie, bywa agresywny. – Nikt nic o nim tak naprawdę nie wie. Widzę go praktycznie tylko wtedy, gdy wraca z przystanku do domu – opowiada jedna z sąsiadek. – Nie jesteśmy pewni, czy jest rzeczywiście niewidomy. Ponoć przeszedł jakąś operację – dodaje.

Pan Niewidomy nie żyje w niedostatku

- Ostatni raz spotkałem go na drodze, gdy wyszedłem na spacer z psem. Gdy usłyszał szczekanie, zaczął zachowywać się tak, jakby jednak widział czworonoga. Odganiał go. W sumie to staramy się unikać tego pana, bo bywa agresywny – wyjaśnia kolejny z sąsiadów.

Choć Piotr - jak sam stwierdza w rozmowach z pasażerami - jest osobą niewidomą, nigdy nie korzystał z pomocy społecznej. – Nie jest naszym podopiecznym. Nigdy też nie otrzymaliśmy informacji, by żył w niedostatku – informuje Alicja Olschak, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dolsku.

Czy mężczyzna jest niewidomy? Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze na początku lat 90. był członkiem Polskiego Związku Niewidomych. – Jednak został z niego usunięty w 1993 lub 1994 r. Najprawdopodobniej nie płacił składek – wyjaśnia Aleksander Rodziewicz, dyrektor Okręgu Wielkopolskiego PZN. Dwie dekady temu musiał mieć jednak pewne problemy ze wzrokiem. – Do związku mogą bowiem wstąpić wyłącznie osoby posiadające pierwszą lub drugą grupę inwalidzką – dodaje dyrektor.

Pan Niewidomy pisze listy

Piotr nadal nie rezygnuje, co widać po ilości zdjęć nadsyłanych przez internautów na specjalne facebookowe fanpejdże (Spotted: MPK Poznań i Pan Niewidomy z Poznania). W tym tygodniu często widziano go w okolicach Starego Rynku. Jednak już niedługo mężczyzna może stanąć kolejny raz przed sądem.

- Zwróciliśmy się do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa. Narażeni są pasażerowie, o których dobro musimy dbać, oznacza to też wiele strat dla nas, ponieważ przez tego mężczyznę wstrzymywany był ruch tramwajowy – mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto