Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kąpiel w fontannie. Lepiej tego nie robić - to nie basen ani jezioro

Adrian Olek
Kąpiel w fontannie. Lepiej tego nie robić - to nie basen ani jezioro
Kąpiel w fontannie. Lepiej tego nie robić - to nie basen ani jezioro Adrian Olek
Sanepid nie bada wody w miejskich fontannach, ale ostrzega, że za kąpiel w fontannie grozi mandat i być może pamiątka w postaci grzybicy. Lepiej tego nie robić - to nie basen ani jezioro.

Kąpiel w fontannie. To nie basen ani jezioro

- Myślę, że jeśli chodzi o czystość, to w fontannach nie jest gorzej, niż w jeziorach. Idealnie też pewnie nie jest, ale nie wydaje mi się, żeby były gorsze warunki - twierdzi Jolanta, mama jednego z dzieci bawiących się przy fontannie.

Nic bardziej mylnego. Sanepid kontroluje czystość wód w jeziorach, natomiast nad stanem wody w fontannach nie prowadzi się badań.

- Fontanny są elementem architektonicznym miasta. Mają zdobić, upiększać przestrzeń i ochładzać w takie upalne dni, ale nie służą kąpielom. Stacje w Poznaniu nie mają nadzoru nad fontannami - wyjaśnia Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu.

Fontanny w Poznaniu - ZOBACZ WIĘCEJ

Prowadzone są za to działania, które mają uświadamiać mieszkańcom zagrożenia wynikające z kąpieli w takich miejscach. Przede wszystkim woda w fontannach krąży w obiegu zamkniętym. Przez kilka dni korzysta z niej kilkaset osób, czasem nawet zwierzęta. Zbiornik jest cały czas odkryty i narażony na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

- Pozwalam dziecku jedynie na krótkie ochłodzenie się przy brzegu, nie wydaje mi się, żeby woda nadawała się do kąpieli. Przydałaby się jakaś tabliczka przy fontannach, informująca czy można się w nich kąpać - mówi Beata, matka 6-letniej dziewczynki.

Przy tak wysokich temperaturach nie sposób przejść obok fontanny obojętnie i nie skorzystać z możliwości ochłodzenia się. Kąpiel, która jest nielegalna, odbywa się jednak na własne ryzyko. Grozi to licznymi chorobami i powikłaniami.

- W wodzie może występować wiele rodzajów bakterii. Kontakt z nimi może spowodować wysypkę lub inne zmiany na skórze. Możliwe jest także zapalenie spojówek czy uszu. Narażony jest również układ pokarmowy. Przy połknięciu wody mogą wystąpić dolegliwości jelitowo-żołądkowe - wylicza Cyryla Staszewska.

- Najczęściej, w takiej wodzie występują drobnoustroje: bakterie gronkowca, legionelli, pałeczki Salmonelli, grzyby oraz jaja pasożytów odzwierzęcych. Niektóre choroby wywoływane przez te drobnoustroje powodują poważne dermatozy wymagające nawet hospitalizacji. Większość chorób skóry leczy się, w zależności od patogenu wywołującego, preparatami doustnymi oraz zewnętrznymi - wyjaśnia dr n. med. Karolina Olek-Hrab, dermatolog.

Sanepid ostrzega, żeby nie traktować fontanny jako brodzika lub basenu. Zamiast takiej ochłody zaleca się korzystanie ze spryskiwaczy rozstawionych na poznańskich chodnikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto