18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwne wyzwanie. Głupia zabawa na Facebooku. Kto gra?

Karol Świerkot
Piwne wyzwanie, alkoholowa nominacja, nekomination: Pierwsze śmiertelne ofiary za granicą niestety nie zniechęciły jeszcze młodzieży do niebezpiecznej facebookowej zabawy

Rafał, 20-letni student z Katowic, półlitrowy kufel piwa wypił w zaledwie 15 sekund. Wszystko uwiecznił na kamerze i wrzucił na swój profil na Facebooku. Czyli sprostał wyzwaniu rzuconemu przez kolegę z uczelni. Twarz zachowana.

Teraz sam mógł wytypować kolejnych wybrańców, do bardzo popularnego w ostatnim czasie łańcuszka facebookowego "Piwne wyzwanie", polską wersję popularnej zagranicą gry Neknomination. Jak przyznaje, wśród studentów, to popularna zabawa.

- Oprócz mnie, wcześniej, już kilku moich kolegów brało w niej udział - mówi Rafał. - No i zobaczyłem, że jeden oznaczył mnie czymś takim na Facebooku, zadzwoniłem do niego, bo nie wiedziałem o co chodzi, po krótkim wyjaśnieniu przyjąłem wyzwanie. Inni koledzy dowiadywali się w taki sam sposób. Nie wiem skąd to się wzięło - dodaje.

Odmowa oznaczałaby utratę twarzy. - Potocznie mówiąc zostałbym loserem. A wypicie jednego piwa nie sprawiło mi trudności - zapewnia.

Alkozabawy to nie nowość

Może się wydawać, że w nowej zabawienie ma nic złego, wszak wypicie piwa to nie przestępstwo. W dodatku alkoholowe gry, to nie wymysł współczesnych nastolatków.

Kilka lat temu na młodzieżowych imprezach furorę robiły m.in. alkochińczyk, alkotwister czy alko ruletka. Jednak jak zauważają specjaliści, od "Piwnych wyzwań" odróżniało je przede wszystkim to, że odbywały się w świecie realnym.

- W przypadku internetu, mamy wrażenie, że jesteśmy wśród ludzi, ale tak naprawdę jesteśmy sami - mówi dr Teresa Sikora, z Zakładu Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Uniwersytetu Śląskiego.

- Nie ma kto zareagować, jeśli zacznie dziać się coś złego. Z resztą w sieci nikt nie jest zainteresowany oglądaniem konsekwencji takiej zabawy. Sam uczestnik też w każdej chwili może wyłączyć kamerę, jeśli np. źle się poczuje - tłumaczy psycholog.

Samą zabawę porównuje do częstowania alkoholem tzw. wioskowych głupków.

- W każdej miejscowości są takie osoby, podaje im się alkohol, później filmuje, każe robić coś śmiesznego. Jednak zawsze gdzieś z boku znajdzie się ktoś, która powie stop, wystarczy. W internecie takiego kogoś nie ma, tutaj każdy może być globalnym głupkiem - dodaje.

Moda, która przeminie?

Facebookowe picie piwa na czas, zdaniem specjalistów, to po prostu kolejny sposób na zaimponowanie rówieśnikom, a jako, że obecnie w świecie wirtualnym spędzamy niejednokrotnie więcej czasu niż w rzeczywistym, również takie zabawy przenoszą się do sieci.

- Wirtualna rzeczywistość daje większe możliwości, łatwiej kreować swój wizerunek twardziela - zauważa psycholog dr Katarzyna Ślebarska. - To doskonale widać po zamieszczanych na You Tube filmikach, każdy stara się czymś pochwalić, również tego typu dokonaniami - dodaje. "Piwne wyzwania" są tylko tego potwierdzeniem.

Zdaniem dr Teresy Sikory, alarmujący jest fakt, że młodzi ludzie szukają sposobu na podniesienie własnej wartości w piciu alkoholu.

- Alkohol zaczyna się kojarzyć z akceptacją wśród rówieśników, dobrą zabawą, staje się sposobem budowania własnej wartości i samoskuteczności. To jest niebezpieczne zjawisko. Istnieje także ryzyko, że "Piwne wyzwania" zmienią się w te, bazujące na mocniejszych alkoholach.

Bo o ile jak przekonuje psycholog, sama zabawa nie przełoży się na większą liczbę osób uzależnionych, to picie mocnych trunków w dużych ilościach i krótkim czasie może skończyć się źle.

Andrzej Pasek, lekarz z tyskiej izby wytrzeźwień ostrzega przed tego typu zabawami z mocniejszymi alkoholami.

- Pijąc szybko, nie mamy rozeznania w jakim tak naprawdę jesteśmy stanie. Dlatego łatwo przedawkować. Bo nim pierwsze dawki się wchłoną aplikujemy kolejne. A to jest już niebezpieczne dla życia.

Jak oceniacie takie zabawy? Niewinne wygłupy czy skrajna głupota? Komentujcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto