18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Gimnazjaliści przeciwko wandalizmowi

Paweł Hałabuda
W Gimnazjum nr 43 na Dębcu odbyła się debatę pt. „Między sztuką a wandalizmem”. Dyskutowano o tym, co jest wandalizmem, a co sztuką w przestrzeni miejskiej.

Debatę uczniowie przygotowali we współpracy z Zespołem Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i radnymi osiedla Wilda.

Zobacz też: Graffiti w Poznaniu

O tym, jak przejawia się wandalizm i przede wszystkim jak z nim walczyć, uczniowie uczą się od kilku miesięcy. Wspólnie z policją organizowali w marcu happening na rynku Wildeckim pod hasłem „Widzisz wandalizm? Bądź odpowiedzialny, powiadom policję”. We wtorek w budynku gimnazjum rozmawiali z zaproszonymi gośćmi o wandalizmie na Wildzie i o tym, jak z nim walczyć.

- Młodzieży życzę, żeby była bardzo aktywna, bo od was wiele zależy – zwrócił się do uczniów dyrektor gimnazjum Andrzej Tomczak, otwierając spotkanie. O swoim systemie edukacyjnym mówi: - Oni muszą mieć przykłady. Kogoś, komu mogą zadawać pytania. Wydaje mi się, że młodzież się bardzo uwrażliwiła, z nimi trzeba rozmawiać – podkreśla.

To nie pierwsze takie spotkanie w dębickiej szkole. Wcześniej odwiedzali ją m.in. sportowcy i artyści. - Nasi uczniowie bardzo aktywnie się włączyli, prowadzili dyskusje – dodaje dyrektor Tomczak.

Myślą towarzyszącą spotkaniu było pytanie, jak usunąć wandalizm z Wildy, aby była piękniejszym i przyjaźniejszym mieszkańcom miejscem. W ramach prezentacji uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych pokazali mapy z zaobserwowanymi na osiedlu przejawami wandalizmu. Zdjęcia przedstawiały liczne, zrujnowane pustostany, zdewastowane przystanki i napisy na murach.

Uczniowie dostrzegają różnicę między szpecącymi mury bazgrołami a graffiti jako akt sztuki. O tym, czym jest street art, opowiadała Joanna Bartczak, studentka gospodarki przestrzennej. Natomiast tak o spostrzeżeniach młodzieży mówi Joanna Kęcińska z poznańskiej policji: - Gimnazjaliści jasno oddzielają czarne od białego. Cieszę się, że młodzi rozgraniczają sztukę od wandalizmu. To będzie procentować.

- Każdy człowiek ma swoją przestrzeń. Ona się zmienia. „Otagujmy” naszą przestrzeń porządkiem! - zachęcał młodych zaproszony dominikanin, o. Marek Kosacz.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto