Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań na szynach. Zwiedzali miasto zabytkowym tramwajem [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
Prawie 50 osób wzięło w sobotę udział w wycieczce śladami pierwszych poznańskich tras tramwajowych. Bimba znowu wjechała na ul. Gajową!

- Wielu poznaniaków korzysta z komunikacji tramwajowej, sporo nie wie zaś, że ta funkcjonuje w mieście już od 132 lat, a jeszcze mniej pamięta, że tramwaje jeździły między innymi na Starym Rynku czy koło katedry - mówił Janusz Górny, przewodnik związany z grupą "PoPoznaniu.pl", która zorganizowała wycieczkę.

Organizatorzy przygotowali dla jej uczestników dużą niespodziankę. Mimo braku wcześniejszych zapowiedzi wszyscy, którzy zdecydowali się przyjść przed południem przed bramę dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej, zostali mocno zaskoczeni.

Czytaj też: Nieużywane tory tramwajowe w Poznaniu - gdzie kiedyś jeździły tramwaje? [ZDJĘCIA]

Na Gajowej pojawił się bowiem zabytkowy, wyprodukowany w latach 60. tramwaj 102N (ostatni wagon tego typu zakończył służbę liniową w Poznaniu prawie 10 lat temu). - Choć ul. Kraszewskiego i Zwierzyniecką nie kursują obecnie bimby, to w sieci trakcyjnej cały czas jest prąd, dlatego tramwaj mógł się pojawić przed dawną zajezdnią - wyjaśniał Janusz Górny. - Mały problem mieliśmy tylko ze zwrotnicami przy rynku Jeżyckim, które zostały zasypane śniegiem, ale na szczęście udało się pokonać tę przeszkodę.

Uczestnicy 2-godzinnej wycieczki mogli poznać dzieje najstarszych tras tramwajowych w stolicy Wielkopolski, historię tramwajów konnych i pierwszych tramwajów elektrycznych oraz ich niecodzienne zadania. Kto bowiem wie, że tramwajami przewożono kiedyś nie tylko ludzi, ale i mleko w specjalnie przystosowanych do tego wagonach towarowych?

- Dzisiaj często dziwimy się, że nowe trasy tramwajowe powstają tak długo - opowiadał Janusz Górny. - Dla przykładu pierwszą trasę, która połączyła dworzec kolejowy ze Starym Rynkiem, zbudowano w miesiąc! Tory zaczęto kłaść 26 czerwca 1880 roku, a pierwsze bimby ruszyły już 31 lipca po jednym dniu testowania trasy.

W planie wycieczki nie zabrakło również muzeum MPK, które mieści się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej. Tam wszyscy mogli zobaczyć eksponaty związane z historią komunikacji publicznej w Poznaniu.

Kolejna wycieczka z grupą przewodników "PoPoznaniu.pl" odbędzie w drugą sobotę lutego. - Będzie dotyczyła zjaw i magii - zdradza Janusz Górny.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto