18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w Rudzie Śląskiej: Zabrakło podpisów. Nie będzie referendum

Joanna Oreł
Nie będzie drugiego referendum w Rudzie Śląskiej. Referendystom zabrakło podpisów
Nie będzie drugiego referendum w Rudzie Śląskiej. Referendystom zabrakło podpisów
Komisarz wyborczy zakończył weryfikację podpisów pod wnioskiem referendalnym ws. odwołania prezydent Rudy Ślaskiej, Grażyny Dziedzic. Referendyści nie uzbierali wystarczającej liczby poprawnych podpisów, więc referendum w Rudzie Śląskiej nie odbędzie się

Przypomnijmy: 6 maja grupa inicjatywna złożyła w biurze komisarza wyborczego w Katowicach listy z podpisami w sprawie przeprowadzenia kolejnego referendum w Rudzie Śląskiej. Ogółem przekazano 13 tys. 34 podpisów. Przedtem referendyści sami sprawdzili listy i na tej podstawie odrzucili ok. 1000 podpisów.

Komisarz wyborczy miał 30 dni na weryfikację tych, które zostały przedłożone. Dziś wydał oświadczenie w sprawie kolejnego referendum w Rudzie Śląskiej.

Referendyści złożyli podpisy. Co dalej? CZYTAJ SZCZEGÓŁY

- Nie została zebrana wystarczająca liczba prawidłowych podpisów - mówi Michał Niedopytalski, komisarz wyborczy w Katowicach. - W związku z tym w Rudzie Śląskiej nie odbędzie się referendum lokalne.

Na 13 tys. 34 podpisów poprawnych było 10 tys. 187. Reszta została odrzucona (2 tys. 847). Natomiast, by inicjatywa referendalna doszła do skutku, prawidłowych podpisów powinno być ok. 11,5 tys.

Dlaczego odrzucono część z nich? - Między innymi z uwagi na brak podpisów oraz błędne lub nieczytelne dane - wyjaśnia Michał Niedopytalski. - Pojawiły się nawet 22 podpisy osób, które nie żyją, a jeden z nich został złożony dwukrotnie.

CZYTAJCIE RÓWNIEŻ: Czy podczas zbierania podpisów doszło do przestępstwa?

Komisarz wyborczy przyznaje również, że na weryfikację podpisów pod wnioskiem ws. referendum w Rudzie Śląskiej nie miało wpływu zawiadomienie ze strony prezydent Rudy Śląskiej, Grażyny Dziedzic o tym, że z Urzędu Miasta rzekomo "wyciekły" dane osobowe ok. tysiąca osób.

Co dalej? Referendyści nie mogą już uzupełnić brakujących podpisów. - Jedynie mogą złożyć zaskarżenie na wydane oświadczenie. Mają na to 14 dni - tłumaczy komisarz wyborczy.

Grupa inicjatywna drugiego referendum w Rudzie Śląskiej wyniki weryfikacji przyjmuje z zaskoczeniem, ale...- Mogliśmy się tego spodziewać, szczególnie w związku z głosami, jakie docierały do nas w ostatnich dniach - przyznaje Barbara Kołodziej z grupy referendalnej. - Dowiedzieliśmy się na przykład, że niektóre z podpisów były składane podwójnie, co - według nas - świadczy o dalece posuniętej, agresywnej kampanii antyreferendalnej.

Inicjatorzy referendum w Rudzie Śląskiej zapowiadają, że wkrótce spotkają się, by wypracować wspólne stanowisko. Nie szykują jednak kolejnej inicjatywy referendalnej, bo nie pozwala im na to czas, jaki pozostał do kolejnych wyborów samorządowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto