18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region wałbrzyski: Uwaga na żmije w lasach i w ogrodach

ELW
Uwaga na żmije, które spotykamy podczas wakacyjnych wycieczek i spacerów. W słoneczne dni mieszkańcy regionu wałbrzyskiego spotykają te gady podczas w lesie oraz w ogrodach.

Choć najbardziej agresywne są wiosną, podczas okresu godowego, to latem, w czasie wakacji spotykamy je najczęściej.


Uwaga na żmije: Jak je rozpoznać?

Żmija to jedyny jadowity gad żyjący w Polsce. Gady są zmiennocieplne, zatem lubią się wygrzewać na odsłoniętych przyleśnych łąkach, drogach i kamieniach, a działkowcy spotykają je w skalniakach, przy kompostownikach i na trawnikach. Długość zimy i to, czy była ona mroźna nie ma wpływu na liczebność tego gatunku. Gady te zwykle mierzą ok. 60 cm, rzadziej dochodzą do 90 cm. Ich ciało miewa różne zabarwienie – od brązowego przez oliwkowe do miedzianego. Zwykle ich po grzbiecie przebiega ciemniejszy zygzak, ale nie zawsze jest on widoczny. Żmija ma charakterystyczny, sercowaty kształt głowy i nie ma za skroniami jasnych plamek, które mają podobne do nich zaskrońce.

Uwaga na żmije: Jak się ustrzec?
Jeśli chcemy usiąść lub uklęknąć na trawie, najpierw powinniśmy dokładnie sprawdzić miejsce pikniku. Zagrożenie w ogrodzie minimalizuje częste wykaszanie trawników, a także likwidacja pryzm kompostowych i stert gałęzi. Węże przyciągają także ogrody skalne i kamienne części płotów. Jeśli spotkamy jadowitego węża, nie powinniśmy do niego podchodzić, dotykać, możemy go jedynie przepłoszyć, ale nie możemy robić mu krzywdy. Żmije są objęte ochroną gatunkową, a zabijanie ich i niszczenie ich gniazd jest wykroczeniem, a w jaskrawych przypadkach przestępstwem. Straż miejska zabezpiecza miejsce, w którym przebywa niebezpieczne zwierzę, ale usunięciem zagrożenia zajmują się specjalne firmy.
Żmije nie są agresywne, atakują tylko wówczas, gdy poczują się zagrożone, np. kiedy je wystraszymy lub nadepniemy. Węże atakują też rozdrażnione szczekaniem psa. Spotkania z żmiją unikniemy jeśli będziemy ostrożnie stąpać po lesie, a ukąszenie nie grozi nam, jeśli założymy na wycieczkę do lasu długie spodnie i wysokie buty. Coroczne przypomnienia o konieczności zachowania ostrożności dają niewielkie efekty. Węże odwiedzają też przylegające do lasu osiedla, tam czują się tam u siebie. Na ukąszenia narażone są też nasi czworonożni przyjaciele, zwłaszcza ciekawskie i skore do zaczepki psy.

Uwaga na żmije: Co z ukąszeniami?
Jeśli mimo wszystko wąż nas ukąsił musimy zachować spokój. Nie bagatelizujmy ukąszeń, ale nie dajmy się ponieść panice, bo szybkie ruchy przyspieszają rozprowadzanie jadu po naszym organizmie. Zabiegi w postaci wysysania jadu, czy manewrowania przy ranie pozostawmy fachowcom i udajmy się na ostry dyżur. Dzwonienie po karetkę jest uzasadnione w przypadku wystąpienia u zranionego reakcji alergicznej na jad. Na szczęście ukąszenia i związane z nimi zagrożenie życie jest niezwykle rzadkie. Żmije są pożyteczne i powinniśmy się nauczyć z nimi żyć w zgodzie, ale przede wszystkim poznać ich zwyczaje. Najgorsza jest niewiedza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto