Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekreacja w Poznaniu - Brakuje miejsca do uprawiania roller derby

Marta Danielewicz
Trening drużyny roller derby
Trening drużyny roller derby Waldemar Wylegalski
Rekreacja w Poznaniu. Poznanianki założyły pierwszą w Polsce drużynę roller derby. Liczy ona 18 zawodniczek. Dziewczyny same organizują treningi. Najwięcej problemów stwarza brak miejsca do uprawiania roller derby.

- Wszystko zaczęło się od tego, że chciałam znaleźć sport dla siebie - tłumaczy Weronika Krawczuk, mająca w środowisku sportowym nick Vulgar Ver.

Jest ona inicjatorką założenia grupy sportowej Bad To The Bone.
- Wrotki były dla mnie czymś nowym. Poznałam Jakuba Zico Ciesielskiego - związanego od lat ze środowiskiem rolkarzy - który podszedł profesjonalnie do tematu roller derby i stwierdził, że możemy spróbować - dodaje Weronika Krawczuk.

Obecnie Zico jest szkoleniowcem ekipy BTTB. Dziewczyny zgodnie przyznają, że bez jego pomocy nie udałoby się stworzyć zgranej grupy.- To świetny trener, prawdziwy pasjonat. Dzięki niemu mamy najlepszy sprzęt - potwierdza Magdalena Herwich nazywana też Devilla Fraser, która szefuje drużynie.

Roller derby to sport kontaktowy, więc nieuniknione są przepychanki, upadki, a nawet kontuzje. - Obowiązują jednak zasady: nie można dotykać przeciwnika poniżej kolan i powyżej ramion. Za każdy taki faul trafia się na minutę na ławkę kar. Zdarza się też, że na torze zostaje tylko jeden zawodnik - tłumaczy Magdalena Szajek zwana Cherry Pa(i)ncakes.

Dziewczyny opowiadają o siniakach i wybitych palcach. Czy to odstrasza chętne do trenowania tej dyscypliny?
- Roller derby przyciąga określony typ dziewczyn: odważne, które potrafią ostro walczyć na torze. Każda z nas w ciągu dnia zajmuje się innymi rzeczami, ale jazda na wrotkach wszystkim sprawia taką samą przyjemność - tłumaczą dziewczyny z BTTB.

W klubie jest 18 zawodniczek. Niektóre od dawna trenują jazdę, inne jak Tatiana (Tats PanterA) pierwszy raz na treningu roller derby założyły wrotki.

Dziewczyny same organizują treningi. Z salami jest największy problem. Ich właściciele martwią się, żeby nie porysować parkietów. W Poznaniu, mimo wsparcia Stowarzyszenia Sportów Wrotkarskich "Malta", nie ma idealnego miejsca do zawodów roller derby. Zawodniczki ćwiczą w różnych miejscach, ale nie ukrywają, że przydałby się prawdziwy tor.

- To sport, który został zdominowany przez kobiety, ale powstało też wiele lig męskich - podkreśla Magdalena Herwich i dodaje, że na wiosnę planowany jest w Poznaniu trening otwarty.

Co to jest roller derby?
Roller derby to sport, który wywodzi się z USA. Zawodnicy ścigają się na wrotkach po owalnym torze. Godzinny mecz roller derby składa się z dwuminutowych wyścigów, dzielonych przerwami. Z 14-osobowego zespołu, w wyścigu startuje pięć dziewczyn. Cztery z nich to blokujące (obrońcy). Wśród nich jest także osoba prowadząca (pivot). Natomiast piąta dziewczyna z gwiazdą na kasku to ścigający (jammer). To jedyny zawodnik, który zdobywa dla swojej drużyny punkt, przez wyprzedzanie i dublowanie przeciwników.

Skomentuj:

Rekreacja w Poznaniu - Brakuje miejsca do uprawiania roller derby

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto